Otomotiv sanayi kapasite artırıyor

Otomotiv sanayi kapasite artırıyor


OSD Başkanı Önen, daralan iç pazara rağmen otomotiv sanayinde yüzde 10'a varan kapasite artışı olduğunu söyledi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, daralan iç pazara rağmen otomotiv sanayinde yüzde 10'a varan kapasite artışı olduğunu söyledi.

Kudret Önen, OSD'nin "2014 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Değerlendirme Raporu"nun da paylaşıldığı bilgilendirme toplantısında, daha önce öngördükleri gibi bu yılın otomotiv sektörü açısından zorlu geçtiğini belirtti.

Yılın başında iç pazardaki daralmanın üretim üzerindeki olumsuz etkisinin ihracat artışıyla kapatılabileceğini ifade ettiklerini anımsatan Önen, bu yılın ilk yarısında 2013 yılına kıyasla ihracattaki yüzde 8’lik artışın, ihracat gelirine yüzde 12’lik artış sağladığını ve toplam üretimdeki azalmanın sadece yüzde 1’de kalmasına destek verdiğini dile getirdi.

Önen, 2009 yılı ocak ayında 835 milyon dolara düşen aylık otomotiv ihracatının geçen aylarda 2,1 milyar dolara çıktığına işaret ederek, "2008 yılından beri ilk kez 4 aydır üst üste 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyoruz. Bunda tabii ki Avrupa pazarlarındaki toparlanmanın da olumlu etkisi oldu. Otomotiv sanayisi toplam ihracatın yüzde 15'ini gerçekleştiriyor. Bu, sanayimizin dünya çapındaki üstün rekabetçiliği ve yürütmekte olduğu global projelerdeki başarısını gösteriyor. Önemli olan bunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır" diye konuştu.

Otomotiv sektörünün ocak-mayıs döneminde 1 milyar 991 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdiğini anımsatan Önen, bunun da sektör açısından son derece sevindirici olduğunu kaydetti.

 

- "Sektörde yüzde 10’a varan kapasite artışı var"

 

Otomotiv sanayinin yeni projeler ve imalat kapasitesi artırımında önemli bir dönem geçirdiğini vurgulayan Önen, 2013 ile 2014 yılları karşılaştırıldığında otomobilde yüzde 9, hafif ticari araçlarda yüzde 13, ağır ticari araçlarda yüzde 11, toplamda da yüzde 10’a varan bir kapasite artışı olduğunun bilgisini verdi.

Önen, sanayinin başlattığı yeni projelerle sağlanan bu artışın sektörün sürdürülebilir büyümeyi yakalamış bir pazar için olan güvenini göstermesi açısından  önemli olduğunu dile getirdi.

Bu yılın ilk 6 ayında iç pazardaki daralmaya karşın otomotiv sanayinin üretim gücünün ihracat ile desteklediğini belirten Önen, şunları kaydetti: 

"Sanayimiz, 2008 yılından bu yana ilk kez 4 aydır ardı ardına 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmenin ötesinde, ülke toplam ihracatının da yüzde 15’ini temsil ediyor. 2013 ile 2014 yılları arasında hafif ticari araç ve otomobil imalatında, yeni yatırımlarla toplam üretim kapasitemizin yüzde 10 artarak 1 milyon 734 bin adetlere ulaşmasıyla sanayide önemli kapasite ve yeni model yatırımlarının devam ettiği bir dönemdeyiz."

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu