Dünya, İsrail'in şiddetine alıştı

Dünya, İsrail'in şiddetine alıştı


Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, "Dünya, İsrail'in şiddetine alışmaya başladı" dedi.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, günümüzde İslam dünyasında Srebrenitsa gibi soykırımların yaşanmaya devam ettiğini belirterek "Geçmişte Ruanda'da, Bosna'da olan korkunç şeyler gibi, günümüzde de İslam dünyasının bir bölümünde korkunç şeyler oluyor" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da Srebrenitsa soykırımının 19. yılı dolayısıyla dün akşam düzenlenen anma resepsiyonuna katılan İzzetbegoviç, AA'nın sorularını yanıtladı. 

Srebrenitsa soykırımı gibi korkunç olayları unutmamanın insanlık için önemli olduğunu dile getiren İzzetbegoviç, "Bu tür olayları unutursanız, dünyanın başka yerlerinde yeniden olacaktır. Dolayısıyla anıları taze tutmak önemli" dedi.

İzzetbegoviç, Srebrenitsa soykırımının 11 Temmuz'da yapılacak bu yılki anma törenlerinde, soykırımda katledilen 175 kişinin kemiklerinin Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedileceğini söyledi. Gelecek yıl Srebrenitsa soykırımının 20. yıl dönümü olacağını anımsatan İzzetbegoviç, bu çerçevede sadece Bosna'da değil, Avrupa'da da etkinlikler düzenleneceğini ifade etti.

- "Yeterli kararlılık yok"

Bakir İzzetegoviç şöyle devam etti:

"Dünyada Srebrenitsa gibi soykırımlar yaşanmaya devam ediyor. Günümüzde savaşlar çok daha korkunç. Çünkü silahlar çok daha güçlü. Geçmişte Ruanda'da, Bosna'da olan korkunç şeyler gibi, günümüzde de İslam dünyasının bir bölümünde korkunç şeyler oluyor. Peki, ne yapabiliriz? Savaşları durdurmak için çalışmalıyız. Birleşmiş Milletler ve dünyadaki bazı güçlerin yeteri kadar kararlı olmadıkları görülüyor. En güçlü ülkeler, en fazla yükümlülüğü olan ülkelerdir." 

İsrail-Filistin gerginliği ve Gazze'ye yönelik son saldırıları da değerlendiren Bakir İzzetbegoviç, "Dünya, İsrail'in şiddetine alışmaya başladı. Birkaç yılda bir Gazze'ye yönelik korkunç saldırılar düzenleniyor" dedi. İzzetbegoviç, Filistin halkının bir an önce normal bir yaşam sürmeye başlaması için yıllardır devam eden İsrail-Filistin sorununa acilen çözüm bulunmasının önemini vurguladı. 

Türkiye'de gelecek ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili ise İzzetbegoviç, "Türklerin en iyi adaya oy vereceklerini umuyorum ve en iyi adayın kim olduğunu biliyorlar" dedi.

Ülkesinde ekim ayında yapılacak seçimlerde yeniden devlet başkanlığı konseyi üyeliği için yarışacağının anımsatılması üzerine Bakir İzzetbegoviç, "Partim (Demokratik Eylem Partisi) benimle devam etmeye karar verdi. Geçen 4 yıl başarılı geçti. Bu sefer de umarım başarılı olur" değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Hindistan Arakanlı Müslümanlara deniz sınırını kapattı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu