'Paralel hükümet' tepkisi

'Paralel hükümet' tepkisi


İtirazların seçimlere gölge düşürdüğü Afganistan'da "paralel hükümet" önerilerine ABD'den eleştiri geldi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, yönetimi ele geçirmek için atılacak yasadışı bir adımın, ABD'nin Afganistan'a desteğini bitireceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 14 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur ilk sonuçlarının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Afganistan'da "paralel hükümet" önerilerinin "ciddi kaygılar" oluşturduğunu ifade etti.

ABD, Afgan seçim kurumlarından seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla ilgili esaslı bir inceleme bekliyor.

Kerry şiddete başvurmanın, şiddet tehdidinde bulunmanın veya anayasaya aykırı önlemler almanın savunulabilir bir yanı olmadığını da ekledi.

"Güvenlik güçlerinin politikayla ilgili olmayan rolüne tüm taraflarca saygı gösterilmeli. Afgan liderlere son 10 yılda elde ettiklerini korumaları ve Afgan halkının güvenini sürdürmeleri için tüm sakinliklerini korumaları çağrısında bulunuyoruz. Yasadışı olarak yönetimi ele geçirmek için atılacak herhangi bir adım, ABD'nin ve uluslararası toplumun Afganistan'a finansal ve güvenlik desteğini sona erdirmesine neden olacaktır."

"Halk paralel hükümet kurar" 

İlk sonuçlara göre geride kalan cumhurbaşkanı adayı Abdullah, 14 Haziran’da yapılan seçimlerde "büyük çaplı" yolsuzluk ve hile yapıldığını öne sürerek, sonuçların açıklanmasının ertelenmesi talebinde bulunmuştu. Bu talep nedeniyle yetkililer sonuçları birkaç saat geç açıkladılar. Ancak seçimlerin ilk turunu önde götüren Abdullah, açıklanan sonuçları da kabul etmediğini söylemişti.

Abdullah, eski cumhurbaşkanı Hamit Karzai ve kendisine bağlı bölge valileri ile güvenlik güçlerini seçimlerde yolsuzluk yapmakla suçluyor.

Abdullah’ın başkan yardımcısı adayı  Hacı Muhammet Mohakek, seçimlerde şeffaflık taleplerinin karşılanmaması halinde, halkın "paralel bir hükümet" oluşturacağını savunmuştu.

Kesin sonuçlar incelemeden sonra

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu, 14 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur ilk sonuçlarına göre, eski maliye bakanı Eşref Gani Ahmadzey'in oyların yüzde 56,49'unu aldığını açıklamıştı. Rakibi Abdullah Abdullah'ın oy oranı ise yüzde 43,56.

Seçim Komisyonu'nun verdiği bilgiye göre, 114 sandıktan çıkan oylar iptal edilirken, iptal edilen oylardan 4427'sinin Ahmadzey'e, 4428'inin Abdullah Abdullah'a ait olduğu belirtilmişti.

Adaylar seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz ve şikayetlerini Seçim Şikayet Komisyonu'na yapacak. Kesin sonuçlar itirazlar inceledikten sonra açıklanacak.

Ülkede ilk turu sonuçsuz kalan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu 14 Haziran'da yapılmıştı.

Seçim Afganistan için kritik bir dönemde gerçekleştirildi. Ülkedeki yabancı askerlerin büyük bir çoğunluğu yıl sonunda çekilecek.

Kaynak: Reuters, Anadolu Ajansı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu