Irak Kürtleri bağımsızlık için lobiciliğe başladı

Irak Kürtleri bağımsızlık için lobiciliğe başladı


Irak'taki yarı özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin kıdemli yetkilileri, Obama yönetiminin muhalefetine rağmen, bağımsızlık referandumu için Washington'da ön hazırlıklara başladı.

Barzani'nin kurmayları geçtiğimiz iki günde ABD Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray ve ABD'deki Kongre üyeleriyle bir araya geldi. Barzani'nin yardımcıları, birçok yerleşim yerinin IŞİD militanlarının kontrolüne geçmesinin ardından son gelişmelerin artık "yeni realite" olduğunu savundu.

Barzani, Irak'taki Kürt nüfusu arasında bağımsızlık refeandumu düzenleyecek. Barzani'nin en kıdemli kurmayları perşembe günü, referandumun ardından Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'deki hükümet resmi olarak ayrılmak için harekete geçebileceğini söyledi.

Çarşamba günü ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile buluşan Barzani'nin özel kalemi Fuat Hüseyin, durumu, "Eğer birlikte yaşayamıyorsak, boşanırız. Yeni reealite bu" ifadeleriyle anlattı.

Diğer yandan Kürtleri bağımsızlığa yaklaştıran adımlar, Irak'ta bütünlüğün korunmasından yana olan Obama yönetimini de zorlayacak. ABD'li yetkililer, Kürtlerin bağımsızlık ilanının, Türkiye ve Suriye gibi Ortadoğu'daki diğer Kürt bölgelerinde de ayrılıkçı seslere neden olmasından endişe duyuyor.

Kerry geçtiğimiz hafta Erbil'e giderek, Barzani'yle bir saat görüştü.

ABD Dışişleri bakanı ve diğer yetkililer Kürdistan Bölge Yönetimi liderlerine, Irak'a bağlı kalırsa, bölgenin daha güçlü olacağını söyledi. ABD'li yetkililer ayrıca Erbil'e, Bağdat'ta yeni bir ulusal hükümetin oluşturulması ve IŞİD'i kontrol altında tuttuğu bölgelerden uzaklaştırılması için Irak'taki Sünni ve Şii partileriyle birlikte çalışması için baskı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki çarşamba günü, "Birleşmiş bir Irak'ın dah güçlü olacağı konusundaki net ve tutarlı olduğumuzu düşünüyorum. Birlik olmuş bir Irak, daha güçlü bir Irak'tır" diye konuştu.

Barzani'nin kurmayları Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin, Başbakan Nour El-Maliki'yi indirmek amacıyla Irak'ta yeni bir hükümet kurulması için Bağdat'la birlikte çalıştığını söyledi. Ancak yetkililer, bölge halkının referandumda bağımsızlıktan yana oy kullanması hâlinde, Barzani hükümetinin, halkın isteklerine saygı duymak ve hemen bağımsızlık olmasa bile daha fazla özerklik için Bağdat'la müzakere etmek zorunda kalacağını belirtti.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin dış ilişkiler birimini yöneten Falah Bakir, "Irak'ta hiçbir zaman eşit muamele görmediğimiz gibi, ortak olarak da görülmedik" dedi.

Barzani, Kürdistan'ın uluslararası pazarlara doğrudan petrol satma hakı, Irak'ın Erbil için ayırdığı bütçe ve peşmergelerin fonlanması konularında Maliki hükümetiyle anlaşmazlık yaşıyordu.

Kürdistan ABD'nin itirazına rağmen son haftalarda Türkiye üzerinden doğrudan petrol satışına başladı. Barzani'nin yardımcıları, nihayetinde Washington'ın da Erbil'i enerji piyasalarına kabul edeceğini söylüyor.

Hüseyin, "Yeni bir durum söz konusu ve yavaş yavaş Amerikalılar da bunu anlayacak" dedi.

wsj

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu