Ulusal kimlik hedef alınıyor

Ulusal kimlik hedef alınıyor


Nebil Maruf, "İsrail, birleşik bir Filistin siyasi varlığına tahammül edemiyor ve Filistin'in ulusal kimliğini hedef alıyor" dedi.

 Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, "İsrail, Filistinliler arasındaki uzlaşmaya tahammül edemiyor ve hangi yöntemle olursa olsun bu uzlaşmayı başarısızlığa uğratmak istiyor" dedi. 

Çarşamba günü sabah namazı için gittiği caminin önünden kaçırılan 17 yaşındaki Filistinli gencin ölümünün ardından Filistin'de yaşanan gelişmeleri değerlendiren Maruf, Filistin'de durumun genel olarak gergin olduğunu belirterek, "Bu gerginliğin kaynağı, İsrail'in 20 günden uzun bir süredir Filistin halkını hem Batı Şeria'da, hem de Gazze'de topluca cezalandırmasıdır. İsrail, yaptıklarıyla tüm uluslararası kanun ve yasaları ihlal etmiştir. Pratikte bir işgal söz konusudur" dedi. 

Yaşanan gerginliğin ardından gözaltına alınanların sayısının 450'yi geçtiğini, gözaltına alınanlar arasında Filistin halkının bütün taraflarını temsil eden liderlerin de bulunduğunu belirten Maruf, "Tüm bunlara ek olarak Gazze'ye sürekli ve acımasızca hava saldırısı var" şeklinde konuştu. 

-"Hedef Filistin'dir"-

Yahudi yerleşimcilerin iki gün önce Filistinli bir genci kaçırıp öldürdüğünü anımsatan Büyükelçi Maruf, "O günden bu yana Kudüs'teki gerilim devam ediyor. Ortalık gergin ve bu gerginlik daha da tırmanıyor. Nereye kadar gideceğini de bilemiyoruz" dedi. 

İsrail'in Filistin haltına karşı acımasız ve teröristçe davranışlarının devam ettiğine dikkati çeken Maruf, Batı Şeria'daki kentlerin hepsine İsrail askerlerinin girdiğini ve bütün evlerde kanunsuz aramalar düzenlendiğini kaydetti. 

Maruf, sözlerine şöyle devam etti:

"İsrail güçleri, bütün üniversiteleri ele geçirdi. Filistinli liderlere ait bilgisayarlara el koydular ve çok sayıda kişiyi  gözaltına aldılar. 

İsrail, Filistinlilerin uzlaşmasına tahammül edemiyor ve hangi yöntemle olursa olsun bu uzlaşmayı başarısızlığa uğratmak istiyor. İsrail, aynı zamanda birleşik bir Filistin siyasi varlığına da tahammül edemiyor ve Filistin'in ulusal kimliğini hedef alıyor. Filistin halkını temsil eden ulusal siyasi varlığımızı hedef alıyor." 

İsrail askerlerinin, kayıp üç İsrailli yerleşimciyi bulmak için düzenledikleri arama sırasında 11 Filistinliyi öldürdüğünü ve 450'den fazla kişiyi de gözaltına aldığını anımsatan Maruf, "Bugün uluslararası toplum da İsrail'in yaptıklarına karşı çıkıyor ve yaşananları kınıyor. Özellikle Avrupa Birliği, çok önemli ve güçlü açıklamalar yaptı" ifadelerini kullandı.

Arap Birliği'nin son gelişmelere karşısındaki tutumunun çok açık ve net olduğunu belirten Maruf, halihazırda Arap coğrafyasındaki durumun pek iç açıcı olmadığını, Irak, Suriye ve Lübnan'da sorunların yaşandığını hatırlattı. Maruf, "Arap dünyası kendi iç problemleriyle boğuşuyor. Ama Arap halkının tamamı, Filistin halkının yanında. İsrail'e ve onun askeri güçlerinin işlediği insan hakları ihlallerine karşılar" dedi.

Türk hükümetinin Filistin halkının davasına verdiği destekten duydukları memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Maruf, sözlerine şöyle son verdi:

"Türkiye, olup bitenleri kesinlikle kabul etmiyor ve her zaman kınıyor. Hükümet yetkilileri ile sürekli istişare halindeyiz ve bu ay içinde üst düzey yetkililerimizden Türkiye'ye bir ziyaret bekliyoruz" 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu