Valilere 'asker' desteği

Valilere 'asker' desteği


Genelkurmay Başkanlığı, “Valilerin Askeri Birliklerden Yardım İstemesine İlişkin Esaslar” protokolünün yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, İl İdaresi Kanunu’na açıklık getirmek amacıyla, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile hazırlanan "Valilerin 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/d maddesi gereğince, Askeri Birliklerden Yardım İstemesine İlişkin Esaslar" protokolünün, 18 Nisan 2013 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Açıklamada, yürürlüğe giren protokol ile bir veya birden fazla ilde çıkan veya çıkabilecek ya da bir ilde çıkarak komşu illere sirayet eden veya etmesi muhtemel her türlü toplumsal olay ile terör olaylarında il valilerinin askeri birlik komutanlarından yardım talep etmesi üzerine, askeri birlik komutanlıklarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller ve kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırılması ile emir komuta ilişkilerini kapsadığı kaydedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu