e-Vize'ye başvuru yağdı

e-Vize'ye başvuru yağdı


Sınır kapıları ve havaalanlarındaki kuyrukların önüne geçilmesi için hayata geçirilen e-Vize'ye bu yılın ilk 6 ayında 2,8 milyon başvuru yapıldı.

Sınır kapıları ve havaalanlarındaki kuyrukların önüne geçilmesi için hayata geçirilen e-Vize'ye başvuru yağdı. Söz konusu hizmetten faydalanmak isteyenlerin sayısı ilk 6 ayda 3 milyona yaklaştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan elde edinilen verilere göre, 1 Ocak 2014'ten 1 Temmuz 2014'e kadar geçen 6 aylık süre zarfında e-vizeye 2 milyon 875 bin 1 adet başvuru yapıldı.

Bu yılın ilk 6 ayında alınan 2 milyon 875 bin 1 e-Vize başvurusundan 2 milyon 530 bin 431'i, yani yaklaşık yüzde 88'i e-Vize olarak düzenlendi.

Uygulamanın hizmete girdiği nisan 2013'te haftada 2 bine yakın e-Vize verilirken, artık günde ortalama 28 bin e-Vize verilebiliyor.

En çok vize düzenlenen ülkeler İngiltere, Hollanda, Irak, Belçika ve ABD olarak sıralandı. Aynı dönemde e-Vize kapsamında toplanan vize harcı ise yaklaşık 50 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

- Geçen yıl yabancıların yüzde 60'ı vizesiz, yüzde 40'ı ise vize alarak Türkiye'ye giriş yaptı

e-Vize uygulaması 17 Nisan 2013 tarihinden itibaren uygulamaya konmuştu. Bireyler www.evisa.gov.tr üzerinden ortalama 3 dakika içinde e-vize alabiliyor.

2013 yılında Türkiye'yi yaklaşık 35 milyon yabancı ziyaret etti. Türkiye bu sayıyla, Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre 2013 yılında en fazla ziyaret edilen 6. ülke oldu.

Geçen yıl yabancıların yüzde 60'ı vizesiz, yüzde 40'ı ise vize alarak Türkiye'ye giriş yaptı. Turizm ve ticaret amaçlı seyahatler için Türkiye vizesi, Dışişleri Bakanlığı'nın yurt dışı temsilciliklerinden, hudut kapılarından ve e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden alınabiliyor. 

Yurt dışı temsilciliklerinde yapılan vize başvuruları tüm yabancılara açıkken, hudut kapılarından ve e-Vize Sistemi üzerinden başvurular ancak belirli ülke vatandaşları için gerekli bazı şartları yerine getirmeleri kaydıyla mümkün oluyor.

İnternet bağlantısı olan her yerden, 7/24 e-Vize alınması mümkünken, başvuru sahiplerinin kimlik, seyahat belgesi ve seyahat tarihlerine ilişkin alanlarını doldurmalarının ve vize harcını online olarak ödemelerinin ardından e-Vize'lerini alabiliyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'nın e-Vize uygulaması TBMM tarafından "Kamudan Vatandaşa eHizmetler" kategorisinde "eTR" ödüllüne layık görüldü.

Bu yılın ilk 6 ayında e-Vize'ye en çok başvuruda bulunan ülkeler şöyle

   1  İngiltere
   2  Hollanda
   3  Irak
   4  Belçika
   5  ABD
   6  Norveç
   7  Polonya
   8  Avusturya
   9  Suudi Arabistan
  10 İspanya

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu