ABD'nin son umudu Riyad

ABD'nin son umudu Riyad


Irak'ta yeni hükümetin kurulması için taraflara üst üste çağrılar yapmasına rağmen istediğini alamayan Washington, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'tan Irak'taki nüfuzunu kullanmasını istedi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın Çarşamba günü Kral Abdullah ile bir telefon görüşmesi yaparak Irak'taki son durumu ele aldığını Suudi Arabistan yönetiminden destek istediğini açıkladı.

Obama Kral Abdullah'tan, Irak'taki hükümet kurma çalışmaları için nüfuzunu kullanmasını istedi.

Açıklamada, Obama ile Kral Abdullah’ın Irak’ta kurulacak yeni hükümetin tüm kesimleri içermesi gerektiğine vurgu yaptıkları ifade edildi. Obama görüşmede Kral Abdullah'a daha önce açıkladıkları 500 milyon dolarlık yardım için de teşekkür etti.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelmiş, Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkiliye göre Washington yönetimine bölgedeki IŞİD varlığından duyduğu endişeyi iletmişti.

Kral Abdullah, Irak’taki çözümün siyasi süreçten geçtiği konusunda Kerry ile hemfikir olduğunu belirtti ve Sünnileri masaya çekmek için bölgedeki etkisini kullanacağını ifade etti.

ABD yönetimi Irak'ta hükümetin kurulması için taraflara ısrarla çağrı yapmasına rağmen istediği sonuca ulaşamadı.

Pazartesi günü ilk oturumunu yapan Irak meclisi, meclisi başkanını seçemeden ve bir uzlaşıya varamadan dağılmıştı.

Kürtlere ve Sünnilere çağrı

ABD yönetimi, Irak’taki Sünni ve Kürt liderlere birlik hükümeti kurulması için sorumluluk almaları çağrısı yaptı. ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden, eski Sünni Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile yaptığı konuşmada, Irak’ı bütünleştirecek bir hükümetin hızlı bir şekilde kurulmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile de telefonda görüştü. Kerry görüşmede Bağdat’ta kurulacak yeni hükümetin kuruluşunda Kürtlerin oynadığı merkezi role vurgu yaptı. 

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani, Salı günü Kürt bölgesinin bağımsızlığı için birkaç ay içinde referanduma gideceklerini ve halkın kararına saygı duyacaklarını söylemişti.

 

 

Maliki'nin hükümet hesabı

Her ne kadar dışarıda Maliki’nin birlik hükümeti kurabileceğine dair şüpheler olsa da ve Sünniler, Maliki’yi suçlasa da, 30 Nisan’da Irak’ta yapılan genel seçimlerin sonuçlarının ortaya çıkardığı siyasi tablo, Maliki’nin dışlanmasının kolay olmayabileceğine işaret ediyor.

Seçimlerde Maliki’nin liderliğini yaptığı Kanun Devleti 92 milletvekili çıkardı. Maliki’nin aday olduğu Bağdat’ta aldığı kişisel oy sayısı da 721 bin. Bu rakam, Irak’ta Saddam Hüseyin rejimi yıkıldıktan sonra yapılan seçimlerde herhangi bir politikacının bugüne kadar aldığı oylardan hatta Maliki’nin 2010 yılında aldığı 622 bin oydan daha fazla.

Muhaliflerin sandalye sayısı

Kanun Devleti ile işbirliği yapan ve seçimlerde de bunu açıkça ifade eden çeşitli küçük koalisyonlar da en az on sandalye kazandılar.

Maliki’nin Kanun Devleti’nin en yakın rakibiyle arasında neredeyse 60 milletvekilinden fazla fark var.

Sünni blokun partileri olan Usame Nuceyfi’nin Muttehidun’un 23; İyad Allavi liderliğindeki El Vataniye’nin 22; Salih Mutlak yönetimindeki El Arabiye’nin 9 milletvekili bulunuyor.

Şii partilerde benzer bir durum söz konusu. Ammar El Hakim’in Muvatin’i 29, Sadr’a bağlı El Ahrar’ın 32, eski başbakanlardan ve adı yeniden başbakanlık için geçmeye başlayan İbrahim Caferi’nin Reform Hareketi'nin de 5 sandalyesi var.

Seçime üç ayrı parti halinde giren Kürtlerin toplam sandalye sayısı 62.

Hükümet için 163 'evet' lazım

Irak’ta hükümet kurmak için 328 sandalyeli mecliste en az 163 ‘evet’ oyu gerekiyor. Irak Anayasası'na göre, seçimlere itiraz sonuçları da açıklandıktan sonra ki bu henüz yapılmadı, meclisin toplanarak üçte iki çoğunlukla önce cumhurbaşkanını seçmesi gerekiyor. Seçilen cumhurbaşkanı da en çok oy olan parti liderini hükümeti kurmakla görevlendiriyor.

Ancak 2010 seçimlerinde süreç tam olarak böyle işlememişti. 2010 seçimlerinde Maliki’nin 89 sandalyesi vardı, en fazla oy alan partiyse Şii olmakla birlikte, laik bir koalisyonun başında olan Allavi’nin El Irakiye Bloku'ydu ve 91 sandalyesi vardı. Ancak seçimlerden sonra Maliki, kendisiyle birlikte harekete edecek başka partiler de buldu ve hükümet kurma görevi, o dönemde Türkiye gibi ülkelerin böyle bir durumun olası sakıncalarına dikkat çekmesine rağmen Maliki’ye verildi. Maliki yönetiminde kurulan hükümet de özellikle Sünnilere karşı dışlayıcı politikalar gütmeye başladı.

Ülkede yaşananların kendisine karşı düzenlenen bir komplo olduğunu iddia eden Maliki, 18 Haziran 2014’te ülkede yaşananlara rağmen hükümet kurma çalışmalarına devam edileceğini dile getirdi.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu