Türk bilim adamlarından otomotivde çığır açacak buluş

Türk bilim adamlarından otomotivde çığır açacak buluş


Türk bilim adamları KOSGEB desteğiyle tüm araçlara uygulanabilecek jant içi elektrik motoru geliştirdi.

Gediz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selim Solmaz ve Yrd.Doç. Dr. Durmuş Uygun, KOSGEB desteğiyle tüm araçlara uygulanabilecek jant içi elektrik motoru geliştirdi. Tekereleklere yerleştirilecek motorla otomobil, minibüs, otobüs ve kamyonlar hibrid veya elektrikli araca dönüşecek. Her araca uygulanabilecek donanım ile ceplerinden 5 bin lira çıkacak olan araç sürücüleri, yakıtta en az yüzde 20 tasarruf sağlayacak.

Yaklaşık beş ay önce jant içi elektrik motoru geliştiren Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, KOSGEB desteğiyle tüm araçları hibrid veya elektrikli hale getirebilecek. Piyasada hibrid araçların fiyatı oldukça yüksek iken, iki akademisyenin geliştirdiği buluş ile her araç ortalama 5 bin liralık bir maliyetle elektrikli ve hibrid araca dönüşebilecek. Özellikle yakıt harcamasının en yükseğe çıktığı sıralar olan dur-kalklarda büyük tasarruf sağlayan donanım, taksiler, taksi dolmuşlar, çöp arabaları, şehir için otobüsler için büyük fayda sağlayacak. Solmaz ve Uygun, donanımın yaklaşık iki ay süre içerisinde bir araca yerleştirilerek kamuoyuna tanıtılacağını söyledi.

“MALİYETİ 5 BİN TL”

Motorun teknik donanımı ile ilgili bilgi veren Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun şöyle konuştu: “Tekerlek içerisine doğrudan entegre edilebilen motorla dönüştürülecek aracın yapısında herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan uygulamayı gerçekleştirebileceğiz. Kapananın yapısında bir değişiklik meydana getirmiyoruz. Kampananın sabit kısmına tasarlamış olduğumuz motorun sarımlı kısmını, dönen kısmına da mıknatıslı kısmını yerleştiriyoruz. Bunun için özel düzeneklerimiz var. Tekerleğin içerisinde olan kısım tamamen dönen kısım olacak ve kampananın yapısı mutlaka korunacak.” 5 bin liralık maliyeti olan kitin kendisini 1-1,5 yılda amorti edebileceğini belirten Uygun, “Motoru doğrudan alıp jantınıza, kampananızın üzerine entegre edebileceksiniz. Bunun gerçekten otomotiv sanayine katsının olacağını düşündük ve kolaylıkla tüm araçlarda kullanılabilecek tekniğe sahip bir donanım olacak” dedi.

“TEKERLEKLER MOTORA ÇEVRİLİYOR”

Geliştirdikleri teknoloji ile arabaların tekerleklerini bir motora çevireceklerini söyleyen Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz da sözlerini şöyle sürdürdü: “Kampananın üzerine bir boşluk bulunmakta ve bu boşluğu değerlendirerek tekerleği motora dönüştürüyoruz. Standart bir aracı düşünürsek birçoğu içten yanmalı motorla çalışıyor. Geliştirdiğimiz motoru tekerleğin içerisinde entegre ettiğinizde, içten yanmalı motor haricinde bir elektrikli bir sisteme kavuşuyorsunuz. Her ikisi birden olduğu için aynı zamanda aracınızı hibrid araca dönüştürmüş oluyorsunuz. İster elektrikli motorla, ister içten yanmalı motorla ya da bunların bir kombinasyonuyla aracınızı hareket ettirebiliyorsunuz.”

“TÜRKİYE İÇİN DEVRİM”

Özellikle yakıt tüketiminin çok olduğu şehir merkezlerinde dur-kalklı araçlarda yakıt tüketiminin arttığını kaydeden Solmaz, “Bizim sistemimizde yakıt tüketimi çok düşecek. Dur-kalklarda içten yanmalı motora yük bindirmeden aracınızı kullanabileceksiniz. Araçların çoğu büyükşehirlerde toplanmış durumda. Trafikte daha az yakıt tüketerek seyahat edilmesini sağlayacak bir proje geliştirmeyi hedefledik. Şehir içinde çok sık kullanılan, taksiler, dolmuşlar, çöp kamyonları, otobüsler yakıt tüketimlerini bu sayede azaltabilecekler. Biz sadece motoru geliştirdik, bundan sonra bu ticari bir firma tarafından alınıp LGP kitine benzer şekilde uygulanabilir. Bu sistem LPG araçlara da benzinli ve dizel araçlara da uygulanabilecek. Bu Türkiye’de devrim yapabilecek bir donanım bizce. Piyasa bulunan ticari bir hibrid araç, çok lüks fiyata alabileceğiniz araçlara eş değer fiyatlara satılabiliyor” diye konuştu.

CEREN ATMACA-FERRUH SERÇE 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Yavuz

    27 Temmuz 2014 11:00

    Cevap Ver

    Ya iyi güzelde, dünyada yapılan uygulamaları türkiyeye getirip yeni bir şeymiş gibi sunmanın mantığı nedir? Zaten insansız araçların tekerlerinin içinde bu tip motorlar kullanılmakta.

Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu