Suriye muhaliflerden IŞİD'in hilafet ilanına tepki

Suriye muhaliflerden IŞİD'in hilafet ilanına tepki


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu, IŞİD'in Suriye ve Irak'ta ele geçirdiği bölgelerde hilafet ilan etmesini kınadı: "Bu adım Arap halkının diktatörlüğe karşı ayaklanmasını sekteye uğratacaktır."

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Nura Amir, Suriye ve Irak'ta ele geçirdiği topraklarda hilafet ilan eden Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) adımını kınadığını açıkladı. Amir, IŞİD'in kararının halkın kendi geleceğini tayin etmesi ilkesine el koyma olarak nitelendirdiklerini söyledi.

IŞİD'in hilafet ilanının Arap halklarının diktatörlüğe karşı olan mücadelesini baltalayacağını belirten Amir, "IŞİD'in bu hareketi sadece Esed rejimine ve onun bölgedeki işbirlikçilerine hizmet ediyor" dedi.

Amir ayrıca, IŞİD'in hilafet ilanının İslam'la hiçbir ilgisi olmadığını, sadece Esed tarafından oluşturulan ve IŞİD'in lideri Ebu Bekir Bağdadi tarafından uygulanan bir taktik olduğunu ileri sürdü. Amir bu taktiğin özgürlük, demokrasi ve adalet amaçlarıyla ortaya çıkan devrimi rayından çıkarma amacını taşıdığını belirtti.

IŞİD tehdidinin ilk farkına varanların Suriye halkı ve silahlı muhalifler olduğunu kaydeden Amir Esed rejimi ve radikal gruplar tarafından temsil edilen 'terörizmle' savaşmaya devam edeceklerini kaydetti.

Alimler Birliği'nden eleştiri

Liderliğini Iraklı Sünni lider Haris Dari’nin yaptığı Irak Müslüman Âlimler Heyeti, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ‘hilafet’ ilanına ilişkin yayınladığı bildiriyle “Hilafeti ilan edenler, devrime ve devrimcilere hizmet etmek için bu eylemden vazgeçmeli” çağrısında bulundu.

Bildiride, "Hilafet de dâhil alt yapı hazırlanmadan herhangi bir devletin ilan edilmesi, bütün halkı olumsuz etkileyecek başarısızlığa neden olur" denildi.

Savaşın devam ettiğine dikkat çekilen bildiride halkın güvenlik ve istikrarının sağlanmamış olması, sınırların netleşmemiş olması İslami açıdan biat meselesini zorunlu kılmayacağı vurgulandı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Suriye’nin Halep kentinden Irak’ın Diyala eyaletine kadar ele geçirdiği bölgelerde hilafet, lideri Ebu Bekir El Bağdadi’yi de Halife ilan etmiş ve Müslümanların ‘halifeye’ biat etmelerinin farz olduğunu duyurmuştu.

Makdisi: Zamanı değil

Selefi akımının önde gelen isimlerinden Şeyh Ebu Muhammed Makdisi, IŞİD’in hilafet ilan etmesine şüpheli ve çekingen yaklaştığını belirterek, IŞİD üyelerine örgütten ayrılma çağrısını yineledi.

Herkesin hilafetin geri gelmesini, sınırların kalkmasını, Tevhid bayrağının yükselmesini istediğini belirten El Makdisi, durumun gerçeğe uygun olmasına vurguda bulundu. Makdisi, “Kim bir şeyin vakti gelmeden olmasına acele ederse bundan mahrum olur” dedi.

Hilafet ilanı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) pazar günü Irak'ın Diyala vilayetinden Suriye'nin Halep kentine kadar olan geniş bir bölgede 'hilafet' ilan ettiklerini duyurmuştu.

Örgüt internet üzerinden yayınladığı bir ses kaydında liderleri Ebu Bekir Bağdadi'yi de 'halife' ve 'Müslümanların lideri' ilan etti.

Irak'ta yaklaşık üç haftadır belirli bölgelere hakim olan ve Suriye'de de faaliyet gösteren örgüt isminin de bundan böyle 'İslam devleti' olduğunu açıkladı. IŞİD dünyadaki diğer örgütlere de çağrıda bulunarak 'hilafet' çatısı altında savaşmalarını istedi.

ABD'nin gözü yeniden 'ılımlı muhalefette'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, cuma günü Washington’un Suriye'deki 'ılımlı muhalefete' 500 milyon dolarlık yardım planını açıklamasının ardından muhaliflerin hem Suriye hem de Irak’ta IŞİD’e karşı mücadelede rol alabileceğini söylemişti.

Kerry ayrıca muhalefet lideri Carba’nın Irak topraklarına kadar uzanan büyük bir aşiretin mensubu olduğunu belirterek, “Carba bu bölgelerde çok sayıda kişiyi tanıyor. Onun ve muhalefetin bakış açısı ilerlememiz açısından önemli olacaktır” şeklinde konuştu.

Açıklama, Obama yönetiminin Suriyeli ‘ılımlı muhaliflere’ askeri eğitim ve teçhizat sağlanması gibi yardımlar için ABD Kongresi’nden 500 milyon dolar talep etmesinden bir gün sonra geldi.

Muhalefet için 500 milyon dolarlık plan

Obama yönetimi, Suriyeli ılımlı muhaliflere askeri eğitim ve teçhizat sağlanması gibi yardımlar için ABD Kongresi’nden 500 milyon dolar talep etti.

ABD hükümetinin 2015 yılı Denizaşırı Operasyonlar raporunda yer alan açıklamaya göre, Suriye’deki ‘ılımlı muhalefete’, Suriye halkının savunulması için askeri eğitim ve teçhizat sağlanmasının yanı sıra muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde istikrar sağlanması ve 'terör saldırılarına' karşılık verilmesi hedefleniyor.

Obama yönetimi, ocak ve şubat ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen konferansta ılımlı muhalefete daha fazla yardım edileceği sözünü vermişti.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu