Tekerlekli sandalyeyle savaştan kaçış

Tekerlekli sandalyeyle savaştan kaçış


Suriyeli Türkmen Sevsen Mustafa Şeyh, köyü bombalanınca sınırı tekerlekli sandalyeyle kaçak geçti. İstanbul’da kendine yeni bir hayat kurmak için ikamet izni istiyor. Bir de terzilik yaptığı atölyeye gidebilmek için akülü tekerlekli sandalye.

Sevsen Mustafa Şeyh, Suriye'nin Lazkiye kentinde yaşayan Bayırbucak Türkmenlerinden. İki yaşında geçirdiği bir hastalık sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum oldu ama yaşama sevincini yitirmedi.

41 yaşındaki Mustafa Şeyh altı kardeşten en büyüğü. Ona yıllarca en küçük erkek kardeşi baktı. Evli ve dört çocuğu olan kardeşiyle aynı evde yaşıyordu. Sevsen Mustafa Şeyh de boş durmadı; terzilik öğrendi, dikiş dikerek para kazanmaya başladı.

Suriye’de kalmak için direndi 

İç savaş çıkınca Lazkiye’den taşınıp bir köye yerleşmek zorunda kaldılar. Uzun süre Suriye’yi terk etmemek için direndiler, ta ki köye bomba düşene dek:

Bombalar yağarken artık orada yaşamak dayanılmaz oldu. Biz başta "Gitmeyiz, evimizden çıkmayız" dedik. Ama çok zorlaştı durumlar, yapamadık. Ne kadar söylesem de anlatamam. Evimizin birkaç metre uzağına bomba düştü. Koca ev yıkıldı. Yaralanmadan kurtulduk. Ama artık gece yatamıyorduk, yemek yiyemiyorduk. Günde en az 12-15 kişi şehit oluyordu. Biz de Türkiye’ye gelmeye karar verdik.

Çalışmak için İstanbul’a geldi

Önce Adana’ya geldiler. Erkek kardeşi aylık 750 liraya iş buldu. Bu parayla evi geçindirmek zordu, Sevsen Mustafa da iş aradı. Ama tekerlekli sandalyeyle gidebileceği bir iş bulamayınca İstanbul’a gelmek zorunda kaldı. Şimdi İstanbul’un Fatih semtinde bir atölyede çalışıyor. Kendi işini yaparak para kazandığı için memnun. Biraz para biriktirip iç savaşa kadar hiç ayrılmadığı erkek kardeşini de İstanbul’a getirmek istiyor:

Ben onsuz yapamam. O en küçüğümüz, ben en büyük. Ben onun annesi gibiyim. O da bensiz yapamaz. Dört çocuğu var. İşte bu yüzden çalışıyorum. Hep onun için.

İkamet engeli

Sevsen Mustafa Şeyh'in sınırı kaçak geçmesi, bu nedenle ikametinin olmaması hep önüne engel olarak çıkmış. Tekerlekli sandalyeyle yaşayan Mustafa Şeyh, atölye ile ev arası rahat gidip gelebilmek için ücretsiz akülü tekerlekli sandalye dağıtan belediyeye başvurmak istemiş ancak ikameti olmadığı için alamamış.

Biz sınırı bombalar altında geçtik. Kendimizi Türkiye'ye zor attık. Pasaportumda mühür yok diye ikamet alamıyorum. Ama ben şimdi bu halde nasıl tekrar Hatay’a gideyim? Ben çalışmak, paramı kazanmak istiyorum. Ama bu sandalyeyle kollarım ağrıyor işe gidip gelirken. Akülü tekerlekli sandalyelerden edinirsem daha rahat işe giderim. Çalışır, paramı kazanırım.

Sevsen Mustafa Şeyh bir Türkmen olarak kendini bu toprakların bir vatandaşı olarak görüyor. Şimdi tek umudu durumunun göz önünde bulundurularak ikamet sorunun çözülmesi ve kendisine akülü bir tekerlekli sandalye verilmesi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu