Snowden geçici sığınma süresinin uzatılması için başvuru yaptı

Snowden geçici sığınma süresinin uzatılması için başvuru yaptı


Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın ve Ulusal Güvenlik Dairesi’nin eski çalışanı Edward Snowden, geçici sığınma süresinin bir yıl daha uzatılması için Rusya Göçmenlik Dairesi’ne başvuruda bulundu.

Rusya’da yayın yapan İzvestiya gazetesi tarafından konuyla ilgili olarak geçilen haberde, Snowden’e geçtiğimiz yıl verilen geçici sığınma hakkının bir yıllık bir süreyi kapsadığına vurgu yapıldı.

Yürürlükteki Rusya Federasyonu yasal mevzuatına göre, geçici sığınma kapsamında verilen oturma süreleri, söz konusu sığınma hakkının tanınmasına sebep olan nedenlerin ortadan kalkmaması halinde, sınırsız olarak uzatılabiliyor.

Bilindiği üzere Snowden, geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı açıklamada, kendisine izin verilmesi halinde Brezilya’ya gitmeye hazır olduğunu belirtmişti.

Halihazırda ABD’de gıyabında yargılanmakta olan Snowden, devlet mülkiyetini çalma, ulusal güvenliği ilgilendiren bilgilere yetkisiz erişim ve gizli bilgileri kasten diğer ülkelerin istihbarat dairelerine vermekle suçlanıyor. Söz konusu suçlamaların her birinden 10 yıl hapis cezası alması beklenen Snowden, geçtiğimiz yıl deşifre ettiği belgelerle Amerikan istihbaratının kendi vatandaşlarının yanı sıra, pek çok ülkenin liderini de yasadışı olarak dinlediğinin ortaya çıkmasını sağlamıştı.

Kaynak: Rusyanın Sesi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu