Türkiye, İnsani Yardımlarda BM'ye Yöne Verecek!

Türkiye, İnsani Yardımlarda BM'ye Yöne Verecek!


Yürüttüğü çalışmalarla insani yardımda ABD ve İngiltere’nin ardından dünya 3.’sü olan Türkiye, BM Donör Destek Grubu’ndan tam üyelik aldı.

BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Donör Destek Grubu’nun (ODSG) Brüksel’de düzenlenen ve Türkiye’nin gruba tam üyelik olarak dâhil olduğu Yüksek Düzeyli toplantıda AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, basın mensuplarına konuştu. 

Türkiye'nin AFAD ile ortaya koyduğu etkin insani yardım modelinin BM'nin ilgisini çektiği için ODSG'ye davet edildiklerini anlatan Oktay, "Burası Suriye ve Irak başta olmak üzere insani yardımlarla ilgili sesimizi daha fazla duyurabileceğimiz bir platform. Türkiye'nin tezleri çerçevesinde önde gelen 26 donör ülkeyi BM nezdinde insani yardımlarla ilgili yönlendirebilmek ciddi bir avantaj sağlayacaktır. 11-12 Mayıs 2016'da İstanbul'da birincisi düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi hazırlıkları kapsamında da bugünkü toplantı çok verimli oldu." dedi. 

Böyle Bir Üst Kurulda Yer Almamız Çok Normal

Grubun Yüksek Düzeyli Toplantısı’nda söz alan AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, Türkiye’nin son yıllardaki büyümesine dikkat çekerek "Türkiye son yıllarda tüm dünyada, kendi sınırları içinde ve dışında insani yardım faaliyetlerinde son derece etkinlik kazanmış durumda. 2012 yılında 1 milyar doların üzerinde insani yardımla ABD ve İngiltere'nin ardından dünyada üçüncü sırayı almıştık. Böyle bir ülkenin böyle bir üst kurulda yer alması çok normaldir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin bazı afetlerde, ev sahibi ülkelerden önce afetzedelere ulaşabilen güçlü, dinamik ve esnek bir insani yardım yapılanmasına sahip olduğunu ifade eden AFAD Başkanı muhabirlere yaptığı açıklamada, "Donör ülkelerin yardımları nerelere yapacaklarını kararlaştırdıkları bir üst kurul olan ODSG'ye BM tarafından uzun süredir davet ediliyorduk. Bugün bu daveti kabul ederek bu toplantıya katıldık." dedi.

Toplantı çerçevesinde BM'nin İnsani Yardımlar ve Acil Durumlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie AMOS ve AB Komisyonu'nun İnsani Yardımlardan Sorumlu Üyesi Kristalina GEORGIEVA ile ikili görüşmeler gerçekleştiren AFAD Başkanı, 24 donör ülke ve AB Komisyonu'nun üyesi olduğu ODSG'ye katılımın Türkiye’ye çok önemli faydaları olacağını belirtti. Uluslararası platformda ülkemizin sesinin daha gür çıkmasını sağlayacak grubun üyeleri arasında ABD, İngiltere, Japonya, Rusya, Avusturalya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin bulunduğunu hatırlattı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkiye'nin tatbikatı sürüyor: Tank manevraları nefes kesti!
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Bosna Hersek'te Suriyelilere yardım kampanyası

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu