"ABD'de işsizlik 2030'a kadar yüksek kalabilir"

"ABD'de işsizlik 2030'a kadar yüksek kalabilir"

  • 30 Haziran 2014 14:35


The Boston Consulting Group (BCG) tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir analize göre ABD, 2030'a kadar yüksek işsizlikle mücadele eden birkaç ekonomiden biri olabilir.

25 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin işgücü talep ve arzına ilişkin tahminlere dayandırılarak yapılan hesaplamalara göre BCG, ABD'nin 2020'de işgücünün yüzde 10-13'üne, 2030'da ise yüzde 4-11'ine denk gelen işgücü fazlasına sahip olacağını öngördü. Analizde Almanya'nın her iki yıl da işgücü eksikliğine, Çin'in ise 2020'de sahip olduğu fazlanın 2030'da eksikliğe dönüşeceği tahmin edildi.

BCG, işgücü fazlası hesaplamalarının doğrudan resmi işsizlik oranına dönüşmeyeceğine dikkat çekti. ABD Çalışma Bakanlığı'na göre Mayıs ayında işgücünün yüzde 6,3'ü iş arayışında bulundu. Tam zamanlı olarak çalışmak isteyen ancak iş aramaktan vazgeçen ya da yarı zamanlı işler bulabilen kişilerin oranı ise yüzde 12,2 olarak açıklandı.

Danışmanlık firması, hesaplamalarını Birleşmiş Milletler'in nüfus artışı ve işgücüne katılım oranı tahminlerine dayandırarak gerçekleştirdi. Gelecekteki işgücü talebi tahminleri ülkelerin milli gelir büyüme oranlarını korumak için kaç çalışana sahip olması gerektiğine göre hesaplanıyor.

Kaynak:WSJ Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu