Türkiye'de ilk özel otoyol için düğmeye basıldı

Türkiye'de ilk özel otoyol için düğmeye basıldı


Karayolları Genel Müdürü Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsünün bağlantı yollarını yıl sonuna kadar ihale etmeyi planladıklarını açıkladı.

Cahit Turhan, "İhale hazırlık çalışmaları tamamlandı. Hazine Müsteşarlığının uygun görüşünün ardından temmuz ayında ilana çıkacağız" dedi.

Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karayolları Genel Müdürlüğünün otoyol konusundaönemli mesafeler aldığını, yüksek standartlı ve konforlu yollar için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Araç sayısı arttıkça yeni yolların yapımının kaçınılmaz olduğunu anlatan Turhan, "Mevcut yolların standardının yükseltilmesi, şerit sayısının arttırılması ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle önümüzdeki günlerde yeni kapasite oluşturmak amacıyla ana güzergahlarda otoyolların hizmete alınması artık gündeme geliyor" diye konuştu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantılı yollarını bu yıl sonuna kadar YİD modeliyle ihale etmeyi planladıklarını ifade eden Turhan, bu konuda ihale hazırlık çalışmalarının tamamlandığını,Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı alındığını, Hazine Müsteşarlığının uygun görüşünün ardından temmuz ayında ilana çıkacaklarını bildirdi.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Avrupa ve Asya tarafındaki Akyazı-Paşaköy arası ile Avrupa Yakası'nda Odayeri-Kınalı arası için ihaleye çıkmayı planladıklarını belirten Turhan, şöylekonuştu:

"YİD projelerinde yükleniciler kendi maliyetleriyle ilgili planlamalarını ve işin ne kadar sürede yapılabilir olabileceğini hesaplayıp, tekliflerini verirler. Bunun için 4 ila 6 ay arasında süre veririz. Firmaların talebi doğrultusunda bazen süre uzayabiliyor. Aksilik olmazsa ihaleyi yıl sonunda tamamlamayı planlıyoruz. İhale tamamlandıktan sonra görevlendireceğimiz şirket, kredi teminiçalışmalarını 6 aylık süreçte tamamlıyor. Biz, bu süre içinde görevli şirkete, öz kaynağıyla işebaşlama fırsatı tanıyoruz."

"Çalışmalar 2015'te başlayacak"

2015 yılı içinde Kuzey Marmara Otoyolu'nun kalan kısımlarında çalışmalara başlayacaklarınıanlatan Turhan, "Öngördüğümüz inşaat süresi işin başlangıcından sonra üç yıl. Müteahhit, erken tamamlarsa bu onun avantajı oluyor. Yapım artı işletme süresini yarıştırıyoruz. Ama üç yıldan sonraya kalırsa cezai müeyyidemiz oluyor" dedi.

Yolun tamamlanmasının ardından Türkiye'de ilk kez bir otoyolun özel şirket tarafından işletileceğini bildiren Turhan, "Bu yoldan geçiş ücreti, araçların cinsine, sınıfına ve mesafesinegöre belirleyeceğimiz tavan fiyata göre şirket tarafından tespit edilecek. Tavan fiyat, her yıldeğişen şartlara göre güncellenecek" diye konuştu.

Otoyolda bayramlarda ve özel günlerde ücretsiz geçişe yönelik maddenin şartnamede yer alacağını ifade eden Turhan, "Ancak bu maddenin herhangi bir bağlayıcılığı olmayacak. Ama idare isterse bayramlarda veya bazı özel günlerde bu yolları ücretsiz kullandırabilir , trafiğe kapatabilir. Bu yolları başka amaçla kullanabilir. Örneğin İstanbul'da Avrasya maratonu yapıyoruz. İdare bu yetkiye bu yollarda sahip olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu