Sistani'den '1 Temmuz' çağrısı

Sistani'den '1 Temmuz' çağrısı

  • 27 Haziran 2014 13:36


Irak'ta Şiiler için en büyük dini otorite sayılan Ayetullah Ali Sistani, ülkedeki siyasi partilere ve seçime bir arada giren bloklara, 1 Temmuz’da yeni meclisin ilk oturumundan önce başbakan, cumhurbaşkanı ve meclis başkanının seçilmesi çağrısında bulundu.

Yeni meclisi belirleyen 30 Nisan’daki genel seçimlerin üzerinden neredeyse iki ay geçmesine rağmen Irak Parlamentosu siyasal aktörler uzlaşamadığı için ilk oturumunu henüz yapamadı.

Irak Anayasası'na göre, yeni meclis ilk oturumunu yaptıktan sonraki 45 gün içinde yeni parlamento başkanını, cumhurbaşkanını ve onun yardımcılarını seçmek zorunda. Yeni seçilen cumhurbaşkanı da 15 gün içinde başbakanı atıyor. Başbakan ise 45 gün içinde hükümeti kurmak zorunda.

Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin başkanlığını yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu 30 Nisan’da yapılan seçimlerde tek başına hükümet kurabilecek sandalye sayısına ulaşamadı. 328 sandalyeli mecliste Maliki’nin 92 sandalyesi var. 

Silahlı Irak ve Şam İslam Devleti örgütünün haziran ayı başından beri ülkedeki ilerleyişi sonrasında, siyasiler hükümet krizini hızla çözmek ve birlikte adım atmak gerektiğini belirten açıklamalar yaptı.  

ABD de 'acil koalisyon hükümeti' çağrısı yapmıştı

IŞİD'in Musul'u ele geçirip ülkenin kuzeyinde büyük hakimiyet sağlamasıyla tırmanan krizde, ABD, Irak Başbakanı Maliki'ye tüm Irak liderlerinin desteğini almasını tavsiye eden mesajlar vermişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, hafta başında Bağdat ve Erbil’e giderek hızla birlik hükümeti kurulması gerektiğini Maliki ile görüşmesinde dile getirmişti.

Bunun üzerine perşembe günü Başbakan Nuri Maliki'ye yakınlığıyla bilinen ve halihazırda cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürüten Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hudeyr Huzai, Irak Cumhurbaşkanlığı'nın yayınladığı kararnameyle Irak Parlamentosu'nun ilk oturumunu 1 Temmuz'da yapacağını açıkladı.

İlk oturumdan önce başbakan ve cumhurbaşkanının belirlenmesi çağrısı yapan Sistani, 20 Haziran’da “Hükümet etkin olmalı ve geçmişteki hatalardan kaçınmalı” diyerek Maliki’yi eleştirmişti.

30 Nisan’daki seçimleri geçerli oyların çoğunluğunu alan Başbakan Nuri Maliki ‘mezhepçi ve ayrıştırıcı’ politikalarla Irak’ı krize sürüklemekle suçlanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu