İhsanoğlu Almanya'da tanıtılacak

İhsanoğlu Almanya'da tanıtılacak


Almanya'ya ziyarette bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı çatı adayı Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu burada tanıtmaya çalışacağız" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı çatı adayı Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu burada tanıtmaya çalışacağız. Anayasaya, laik, demokratik sosyal hukuk devletine, cumhuriyet ve halkın değerlerine bağlılığını anlatacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Avrupalı Türklere tanıtmak için geldiği Almanya’nın Köln şehrinde, WDR Funkhaus Europa Köln Radyosu'na konuk oldu.  

Program sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, toplumun değişik kesimleriyle görüşüp, düşüncelerini aktaracaklarını, varsa sorularını yanıtlayacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, "Vatandaşlarımızdan şunu dikkate almalarını bekliyoruz. Biz bir siyasi partiye genel başkan değil, Türkiye’yi temsil edecek kişiyi seçeceğiz. Cumhurbaşkanı hepimizin cumhurbaşkanı olacak" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adayının toplumun huzurunun teminatı olması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

 "Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Türkiye’de yaptığımız gibi burada da tanıtmaya çalışacağız. Sayın İhsanoğlu kimdir, eserleri nedir, bu güne kadar ne yapmıştır, birikimi nedir, cumhurbaşkanı olduğu zaman ülkenin yönetiminde ne tür bir amaç güdüyor? Anayasaya, laik, demokratik sosyal hukuk devletine, cumhuriyetin ve halkın değerlerine bağlılığını anlatacağız. Ekmeleddin İhsanoğlu Bey'de bunlar var. İslam Konferansı Örgütü'nde (İKÖ) Genel Sekreterlik yaptı. 57 İslam ülkesini yönetti. Kadın-erkek eşitliğini savundu, Batı ile Doğu'yu buluşturdu. İnsan haklarını geliştirmek için İKÖ içinde enstitüler kurdu. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da saygınlığı olan bir insan.

Böyle bir insan cumhurbaşkanı olursa seçilirse Türkiye’de huzuru yakalayacağız. Çatışma kültürünü kesinlikle reddedecektir. Çatışmadan değil toplumun huzurundan yanadır. Kullandığı dilde bunu görmek mümkün. Kibar, bilge, toplumun her kesimini kucaklayan bir kişi."

Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu'nun CHP ve MHP’nin adayı değil, büyük bir toplumsal uzlaşmanın adayı olduğuna işaret ederek, "Bugün ziyaret ettiği DSP ve BBP’den de destek geldi. Önümüzdeki süreçte diğer siyasi partilerden de destek gelecektir. Türkiye kendine layık bir cumhurbaşkanı seçecektir" değerlendirmesinde bulundu.

 Suriye ve Irak'taki çatışmalarla ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

"Üzülerek söylüyorum ama IŞİD’in kullandığı silahların büyük bir kısmı Türkiye’den giden silahlar maalesef. Siz saygın bir ülke olarak, tırlarla siz nasıl Suriye’de terör örgütlerinin eline silah verirsiniz? Komşuda yangın var, yangını söndüreceğiniz yerde benzin bidonlarıyla oraya gidiyorsunuz ve o size sıçrıyor. Bakın Cilvegözü’ndeki ve Reyhanlı’daki patlamaya. Bizim insanlarımız hayatlarını kaybettiler, faturayı biz ödedik. Türkiye Ortadoğu'da güç kaybetti. İran öne çıktı. Bu bizi rahatsız ediyor. Türkiye'nin birikimi dikkate alındığında biz Ortadoğu'daki sorunların çözümünde anahtar rol oynayabilirdik. Bugün bundan çok uzaktayız."

Öte yandan Kılıçdaroğlu, Düsseldorf şehrinde işadamları ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, Almanya, Fransa ve Belçika'da yaşayan işadamlarının yanı sıra Şahiner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Antakya Rum Ortodoks Kilisesi'ni temsilen Paul ve George Altındağoğlu, Kadim Antakya Süryani Ortodoks Kilisesi'ni temsilen İbrahim Alıcı da katıldı.

Kılıçdaroğlu, bugün Köln'de Antakya Rum Ortodoks, Ermeni-Surp Sahak Mesrop, Kadim Süryani Ortodoks kiliseleri ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camisi'ni ziyaret edecek. Alman Alevi Birlikleri Federasyonu'nda (AABF) kanaat önderleriyle de buluşacak Kılıçdaroğlu, Swiss Otel'de Anadolu İnanç ve Kültür Buluşması'nda konuşma yapacak ve ardından ülkeden ayrılacak.

Kılıçdaroğlu'na Almanya ziyaretinde, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile Yurtdışı İlişkiler Koordinatörü Durdu Özbolat eşlik ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hep birlikte el ele verip seferber oldular
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Siyonist Bakan'dan itiraf: DEAŞ İsrail'den özür diledi

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu