Suya ulaşmak kadar kolay

Suya ulaşmak kadar kolay


Türkiye'de en az iki milyon kişi bir kez uyuşturucu madde denedi. Uyuşturucu bazı mahallelerde neredeyse ekmeğe, suya ulaşmak kadar kolay. Bir kere deneyen, yeniden alacak parayı bulamadığında usta satıcılığa kadar gidebiliyor.

Son yıllarda, özellikle gençler arasında, uyuşturucu kullanımı yaygınlaştı. Bonzai ve esrar gibi uyuşturucu maddelerin özellikle büyük şehirlerde sokak aralarında 3-10 liraya rahatlıkla satılıyor olması, kullanımı yaygınlaştıran en büyük sebeplerden biri. Uyuşturucu bazı mahallelerde neredeyse ekmeğe, suya ulaşmak kadar kolay. Bir kere deneyen, satın alacak parayı bulamadığında usta satıcılığa kadar gidebiliyor. Çalışan ve dar gelirli ailelerin çocukları kadar, gelir seviyesi yüksek kesimlerin yaşadığı semtler de çocuklar, gençler satıcıların hedefinde. Uzmanlar uyuşturucuya başlamadan önce alınacak önlem ve eğitimlerin hayati önem taşıdığını söylüyor.

Anayasa'nın 58. maddesinde, “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır”deniyor. Oysa rakamlar ve yaşananlar gösteriyor ki, alınan tedbirler, önleyici faaliyetler ve tedavi merkezleri uyuşturucu kullanımını engellemekte yetersiz kalıyor. Türkiye'de uyuşturucu kullanım ve bağımlılık oranları giderek yükseliyor, kullanım yaşı düşüyor.

Türkiye’de genel nüfus üzerinde bugüne kadar yapılan en kapsamlı madde kullanım yaygınlığı araştırması, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından gerçekleştirildi. Verilere göre 2011'de ülke genelinde 15-64 yaş grubu nüfusta herhangi bir yasadışı bağımlılık yapıcı maddenin en az bir kere denenme oranı yüzde 2,7. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye nüfusu 76 milyon olduğu için uyuşturucu maddeleri en az bir kez deneyenlerin sayısı 2 milyon 52 bin kişiye denk geliyor.

Aynı araştırmaya göre, öğrenciler arasında herhangi bir yasadışı bağımlılık yapıcı maddenin en az bir kere denenme oranıysa yüzde 1,5. Türkiye’deki öğrenci sayısı yaklaşık 26 milyon olarak düşünüldüğünde en az bir kere uyuşturucu denemiş olan öğrencilerin sayısı 330 bine denk geliyor.

Tedavi merkezleri açısından bakınca da ortaya şu tablo çıkıyor: Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 2013 Türkiye Uyuşturucu Raporu’na göre AMATEM, ÇAMATEM ve uyuşturucu tedavisi uygulayan özel merkezlerin ülke genelindeki toplam sayısı 22. Bu merkezlerdeki toplam yatak sayısı 544.

Denetimli serbestlikten 150 bin kişi yararlandı

 

Uyuşturucu kullanan çocuklara pişman olduklarını beyan etmeleri halinde denetimli serbestlik uygulanıyor. İlk bir yıl pedagog gözetiminde oluyorlar. Periyodik olarak idrar tahlili veriyorlar. Temiz çıkarsa adli sicilleri bozulmadan hayatlarına devam edebiliyorlar.

Cezaevlerindeki 128 bin tutuklu ve hükümlünün yüzde 16’sını uyuşturucu suçundan ceza alanlar oluşturuyor. Sayıları 27 bin civarında. Bunların yüzde 95’i satıcı. Genel olarak üç-beş yıl aralığında cezaevinden çıkıyorlar.

Son sekiz yılda denetimli serbestlikten yararlanan uyuşturucu suçundan ceza alanların toplam sayısı ise 150 bin civarında. Bu sayı cezaevlerini dolduracak kadar yüksek. İzmir’de uyuşturucu bağımlısı bir genç 2005’ten itibaren 133 kez denetimli serbestlikten yararlanmış.

Sadece İstanbul’da son dört yılda uyuşturucuyla ilgili 280 bin kişi hakkında işlem yapılmış.

Diyarbakır'da tedavi merkezi yok

Diyarbakır'da da durum farklı değil. Emniyet Müdürlüğü’nün uyuşturucuyla ilgili araştırmalarındaki kötü tablo, kullanıcı ve satıcı çocuklara dair istatistiklere de yansımış durumda. Kentte son dokuz yılda uyuşturucu madde kullanmak ve satmak suçlarıyla ilgili 7 bin 567 kişiye işlem yapıldı. Bunların 535’i 18 yaş altında olan çocuklar. Sadece 2010 ile 2013 yılları arasında uyuşturucu kullanmak suçundan işlem yapılan çocuk sayısıysa tam 318. 

Diyarbakır’da uyuşturucu kullananların sayısı için Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin tahmini 10 bin kişi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, öncelikli olarak okul çevrelerine yoğunlaşmış durumda. Öncelikli amaç erken yaşta uyuşturucu kullanımını engellemek. Geçen yıl Diyarbakır'da bulunan okullarla ilgili yapılan işlemler şunlar;

Okul çevresinde görülen 60 şüphelinin sorgulaması yapıldı, 126 kişi için okul çevresinden uzaklaştırılma kararı alındı, okulların çevresinde bulunan 66 internet kafe denetlendi, 47 okul önünde operasyon yapıldı, 20 okula uyuşturucu madde satışı yapılmasını engellemek için ekip görevlendirildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün dikkat çektiği bir diğer konu kentte Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) bulunmaması.

En Yakın AMATEM Elazığ ve Gaziantep’te bulunuyor. Diyarbakır’da devlet hastanesi bünyesinde sadece on yataklı ÇEMATEM (Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezi) bulunuyor.

Emniyet istatistiklerine göre değerlendirilirse, ildeki 10 bin kullanıcı için sadece 10 yataklı ÇEMATEM hizmet veriyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu