Öğrencilere e-devlet kolaylığı

Öğrencilere e-devlet kolaylığı


YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, yükseköğretim öğrencilerinin artık öğrenci belgesini e-devlet üzerinden alabileceğini bildirdi.

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, yükseköğretim öğrencilerinin artık öğrenci belgesini e-devlet üzerinden alabileceğini bildirdi. 

Yükseköğretim Kurulunun yürüttüğü Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında artık öğrenci belgesi https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden alınabilecek.

Çetinsaya, YÖK'te gerçekleştirilen toplantıda, 2 yıldır yükseköğretim sisteminin bilişim altyapısı üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalar yürüttüklerini belirterek, böyle bir altyapıya sahip olunca bunun getirdiği doğal sonuçların olduğunu ifade etti.

Çetinsaya, "Uygulamaya koyduğumuz yenilikler var. Bunlardan bir tanesini de öğrenci belgelerinin artık rahatlıkla e-devlet üzerinden alınabilmesi ve istedikleri kurum ve kuruluşlarda kullanılabilmesi. Bu ilk aşama" dedi. 

Bu çalışma kapsamında ikinci aşamada da akademisyenlerin belgelerinin e-devlet kapısı üzerinden alabilmesine ilişkin çalışmalar yürüttüklerini anlatan Çetinsaya, bunun da önümüzdeki birkaç hafta da tamamlanacağını kaydetti. 

Mezun belgeleri için de çalışmalar yürüttüklerini bildiren Çetinsaya, "O da bir iki ay içinde tamamlanacak. İsteyen herkes mezun belgelerini e-devlet üzerinden alabilecek. Bu süreçte, üniversite kazanan öğrencilerimizin kayıtlarının da online olarak yapılması ve e-devlet kapısı üzerinden yapılması için de çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Kısmet olursa bu sene en azından bir pilot proje olarak, projedeki üniversitelerle birlikte bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

Bu yılki kayıt döneminde, uygulamanın hayata geçirilmesinin planlandığını bildiren Çetinsaya, projenin öğrenci, akademisyen ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştıracağını belirterek, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Toplantıya, Türksat Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kaplan, YÖK Başkan Vekili Şaban Çalış ve Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu ile diğer ilgililer katıldı.

-Barkodlu belgeler başvurularda kullanılabilinecek

5,5 milyon öğrenciyi ilgilendiren uygulama ile öğrencilerin online olarak alacağı barkodlu belgeler kurum ve kuruluşlara yapılacak başvuru ve işlemlerde kullanılabilecek. 

E-Devlet Kapısı'nda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Öğrenci Belgesi Sorgulama Sistemi üzerinden, Türkiye'de eğitim görülen üniversitelere ait öğrenci belgelerine ulaşılacak. 

Bu hizmet kullanılarak alınan belgelerin resmi geçerliliği bulunacak. Belge üzerindeki  barkod numarası sayesinde belgenin teslim edildiği kurumlar belgeyi sorgulayabilecek ve doğruluğunu teyit edebilecek.

İç işleyişleri gereği ıslak imzalı veya mühürlü belgeye ihtiyaç duyabilecek ve elektronik ortamdan alınmış belgeleri kabul etmeyek kurumlar olabileceğinden, belgenin verileceği kurumla önceden irtibata geçirilmesi gerekiyor. İşleme başlamadan önce kişinin gerekli e-devlet şifresi, elektronik imza veya mobil imzasının olması gerekiyor. 

Bu işlemler için herhangi bir ek ücret, vergi alınmayacak. 

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye YÖK'ün www.yok.gov.tr adresinden ulaşabilecek. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
28 Şubat yeniden hortladı! Başörtülü öğrenciye hayatı zehir ettiler
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Le Pen'den istifa kararı!

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu