AYM'den başörtülü avukat lehine karar

AYM'den başörtülü avukat lehine karar


Anayasa Mahkemesi, başörtüsüyle duruşmaya alınmadığı için bireysel başvuruda bulunan avukatın haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Hukukçu Kadınlar Platformu Başkanı Figen Şaştım, bu kararın özel sektör için de bağlayıcı olduğunu savundu.

Başörtülü bir avukat, duruşmaya alınmadığı gerekçesiyle haklarının ihlal edildiğini savunarak, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. 

Başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, kadın avukatın haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Genel kurulun 16 üyesinin oy çokluğuyla alınan karara bir üye muhalif kaldı.

Yüksek mahkeme avukatların başörtüsüyle duruşmaya alınmamasının Anayasa'nın eşitlik ile din ve vicdan hürriyetini düzenleyen 10'uncu ve 24'üncü maddelerine aykırı olduğuna hükmetti.

Danıştay 8. Dairesi, Şubat 2013'te, Türkiye Barolar Birligi'nin meslek kurallarında yer alan avukatların ''başları açık" görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti. 

'Diğer meslek grupları için de bağlayıcı'

Kararı Al Jazeera'ye değerlendiren başörtülü avukatlardan Hukukçu Kadınlar Platformu Başkanı Figen Şaştım, AYM'nin kararının sadece avukatlar için değil, diğer meslek grupları ve özel sektör için de bağlayıcı olacağını ifade etti:

"AYM son derece hukuka uygun, isabetli ve emsal olabilecek bir karar vermiştir. Hükümetin yapmış olduğu değişiklikle devlet memurları başörtülü olarak zaten  görev yapabiliyorlardı. Özel sektördeki ayrımcılık ise devam ediyordu, ancak AYM’nin hak ihlali kararının gerekçesine, anayasanın 10. ve 24. maddelerini, yani eşitlik ile din ve vicdan hürriyeti maddelerini göstermesi son derece önemlidir. Doğrudan insan hakları ihlali olacağı için özel sektör için de bağlayıcı bir karar. Bu kararla kadınların sırf başörtülü oldukları için özel sektöre kabul edilmemeleri veya işten çıkartılmaları anayasaya aykırı bir duruma gelmiştir."

Danıştay'ın başörtülü avukatların itirazıyla ilgili kararını da hatırlatan Şaştım, pratikte yaşanan sorunların AYM'ye başvuruyu zorunlu kıldığını dile getirdi:

"Geçen yılki danıştay kararını ardından zaten hukuki olarak duruşmalara başörtülü girilmesinin önünde bir engel kalmamıştı. Ancak halen kararı kabul etmeyip duruşmalara almayan hakimler vardı. Pratikteki bu sorunlardan dolayı AYM'ye bireysel başvuruda bulunuldu." 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu