'Silahın belgesini açıklayacağız'

'Silahın belgesini açıklayacağız'


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD'in güçlenmesinden hükümeti sorumlu tuttu. "Bölgeye silah gönderildi" diyen Kılıçdaroğlu, ellerinde belgeler olduğunu ve açıklayacaklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısındaki konuşmasına IŞİD'in ilerleyişinin ardından Irak'ta oluşan kriz ortamını değerlendirerek başladı. 

Hükümeti, "bölgeye silah sevk etmekle" suçladı, ellerindeki belgeleri açıklayacaklarını söyledi. 

“Yıllarca uyardık, ‘Bölgeye silah sevk etmeyin’ dedik. Yüzlerce tır gitti, hepsinin içi silah dolu. Bir rapor hazırladık. Belgeleriyle göreceksiniz silah nasıl gönderiliyor. O bölgede huzur ve barış olursa, bizim ülkede de huzur ve barış olur. Şimdi IŞİD çıktı. Başbakan Erdoğan, ‘Bu bir terör örgütüdür’ diyemiyor. İnsanların kalbini çıkarıp çiğ çiğ yiyorlar, ama o IŞİD’in sırtını sıvazlamaya devam ediyor.”

Irak’ta çatışmaların ortasında kalan Türkmenler için yardım çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Merkezi Irak ve bölgesel Kürt yönetimleriyle konuşun. Birleşmiş Milletler’i harekete geçirin. O insanlara insani yardım yapmalıyız, silah yardımı değil” diye konuştu.

‘Sorunu yönetmek isteyen AKP’

Kılıçdaroğlu, Diyarbakır gezisinden de bahsetti:

“CHP, Türkiye’nin en temel sorunu hakkında ne düşünüyor diye konuşalım dedik. Dikkatli oy kullanmalarını istedim. Demokrasi bir bütündür dedim. Beraber tartıştık. Barış için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni adres gösterdim. Sorunu çözmek istemeyen CHP değil, AKP. Sorunu yönetmek isteyen AKP.”

Balyoz davası

Balyoz davasından dolayı hapishanede bulunanların tahliye edilmesi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Ankara’da hâkimler var dedirten Anayasa Mahkemesi’ne şükranlarımı sunuyorum” dedi.

"Mahkeme bu kararı verdi diye adaletsizliği sorgulamayacak mıyız? Adaletsizliğe yol açanların hesap vermesi gerekiyor. 2008’de Erdoğan, Balyoz ve Ergenekon davaları için ‘Evet, ben bu davaların savcısıyım’ diyor. Her yerde söyledim: ‘Senin ne işin var savcılıkla? Yargıyı etkiliyorsun.’ 2011’de ‘Bu ifadeyi hiçbir yerde kullanmadım’ diyor. ‘Bütün bu davalarda intikam hissiyle hareket edildi’ diyor. Sen ‘Bu davaların savcısıyız’ demedin mi? Sen intikam hissiyle hareket ettin, sen orduyu aşağıladın, sen sahte delillerin arkasından gittin."

"Biz demokrasiyi getirdik diyor. Mahkûmiyetleri tamamen göstermelik. Gerçekten demokrasiye inanıyorsan darbe hukukunu değiştireceksin. Siyasi sonuçlarıyla yüzleşmiyorsan sen de apoletsiz Kenan Evren’sin. Sen 12 Eylül darbe hukukunun yarattığı adamsın. Ne yapması lazım? Yüzde 10 seçim barajını kaldırır mı? Kaldırmaz. YÖK’ü kaldır, üniversitelere bilimsel özerklik gelsin. Yasama, yürütme ve yargıyı gerçek anlamda güçler ayrılığı ilkesine göre düzenleyebiliyor mu? Emin olun Kenan Evren bile ‘Yasama ve yargı ayak bağıdır’ dememiştir. Havuz medyasını düşünmemiştir. Bunları getiren Kenan Evren ve arkadaşlarıydı. Sürdüren de Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları. İkisi de diktatör."

Dört bakanla ilgili komisyon

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarından bahseden Kılıçdaroğlu, bu konuyla ilgili meclis komisyonunun hâlâ kurulmamış olmasını eleştirdi. Cemil Çiçek’i eleştiren CHP lideri, “TBMM’de dört bakanın rüşvet aldığı iddiası varken, parlamentonun itibarını ayaklar altına almaya hakkın var mı senin? Cemil Biat koysun adını. ‘Ben Meclis Başkanı değilim’ de. ‘Yolsuzlukları örten başkan’ ithamı onun çocuklarına miras kalacak” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“17 Aralık bir gerçeği daha ortaya çıkarttı. Bir medya havuzu, bir de rüşvet havuzu. Nasıl bir rüşvet havuzu ki, Bakanlar Kurulu marifetiyle bir de vergi muafiyeti verilmiş. TÜRGEV’e gelen en büyük rüşvet, Royal Protocol’den gelmişti. Neredeyse 100 milyon dolar. Yurtdışındaki bir firma senin oğluna niye bu parayı göndersin? Wikileaks belgelerinde Erdoğan’ın iki ayrı kanaldan check edilmiş İsviçre’de sekiz ayrı hesabının olduğu yazıyordu. Deniz Baykal gibi dilekçeni verirsin, kendini temize çıkarırsın. Bunu söylediğim zaman dut yemiş bülbül gibi. Erdoğan rüşvet pazarlığı yapan bir başbakandır. Kimse kusura bakmasın, kul hakkı yiyene saygım yoktur.”

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Dayakçı öğretmen gözaltında
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
'Mali suçlardan mahkum edildiği' ortaya çıktı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu