Merkez orta yolu buldu

Merkez orta yolu buldu


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9,50'den yüzde 8,75'e indirdi. Piyasanın beklentisi indirimin 0,50 puan olması yönündeydi.

Merkez Bankası, gecelik faiz oranları olan marjinal fonlama oranını yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5 ve borçlanma faiz oranını yüzde 8'de sabit tuttu.

Merkez Bankası faiz koridorunda bir değişikliğe gitmeyerek, temkinli duruşunu sürdürmüş oldu. 

Enflasyon bu ay düşecek

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, sıkı para politikası duruşu ile kredi büyüme hızının makul seyrettiği vurgulandı. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme yaşanana kadar sıkı duruşun süreceği, bu aydan itibaren enflasyonda kayda değer düşüş beklendiği ifade edildi.

İhracatın ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yaptığı ifade edilen duyuruda, Kurul'un, talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin ettiği vurgulandı.

Borsa yükselişe geçti

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirim kararının ardından ikinci seansa, ilk seans kapanışına göre 121 puanlık yükselişle 80.022 puandan başladı. Daha sonra gelen kar satışlarıyla endeks 79.100 puan seviyesine geriledi. 

TCMB'nin faiz indirim kararının ardından gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,35'e gerilerken, dolar ise 2.1280 - 2.1320 TL seviyelerinde dengelendi.

Döviz ihaleleri önem kazandı

Merkez Bankası’nın faiz indirme karanının ardından ekonomistler de indirimin devam edeceğine yönelik açıklamalar yaptı.

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, karar öncesi kendi para politikası varsayımlarının, politika faizinde 2014 yılı içinde toplam 75 baz puan ile yüzde 8,75'e gelinmesi yönünde olduğunu aktararak, "Bunun tamamı şimdiden gerçekleşti. Bu nedenle, önümüzdeki toplantılarda ölçülü indirimlerin devam edebileceğini dikkate alarak 50 veya 75 baz puan daha indirim olabileceğini düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Likidite politikasının göreli sıkı kalmaya devam edebileceğine dikkati çeken Bürümcekçi, söz konusu politikanın esnek bir şekilde kullanımının özellikle sermaye çıkışı olan dönemlerde Türk Lirası (TL) için önemli bir savunma görevi gördüğünü, dolayısıyla yakın vadede gecelik faizlerin yeni politika faiz oranına yakınsamasını beklemediklerini dile getirdi.

Bürümcekçi, TL'nin görünümü açısından döviz satım ihalelerinin durumunun da önemli olacağına işaret etti.

İndirimin devamı beklenebilir

Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı da kararın bekledikleri doğrultuda geldiğini belirterek, küresel koşulların destekleyici olmasıyla ilgili artan sinyallerin, para politikasının sıkı duruşunu esnetme eğiliminin belirginleşmesinde etkili olduğunu vurguladı.

Her ne kadar son dönemde jeopolitik risklerde artış yaşansa da bunun kalıcılığı konusunda net bir görünümün oluşmadığı görüşünün hakim olması yönünde izlenim aldıklarını kaydeden Tokalı, şunları söyledi:

"Destekleyici küresel koşullara ek olarak, içeride enflasyon beklentilerinde bozulmanın sona ermiş görünmesi ve sınırlı olmakla birlikte bir iyileşme gözlenmesinin yanında, yıllık enflasyonun da bu aydan itibaren düşüş yönünde hareket etmeye başlayacağına ilişkin destekleyici gelişmeler -kurun sınırlı bir bantta dalgalanması, küresel gıda fiyatları ve iç talebin ılımlı seyri gibi- faiz indirim sürecinin devam etmesinde etkili unsurlar. Kredi büyüme hızı ve iç talebin ılımlı seyri de enflasyon baskılarının sınırlanması açısından yardımcı unsurlar olarak beliriyor. Bu doğrultuda, küresel koşulların destekleyici olmaya devam etmesi durumunda gelecek ay da faiz indirimin devam etmesi beklenebilir."

Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz ise TCMB'nin, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 75 baz puan indirerek ülke risk primindeki gelişmelerin yanında, küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi de yurt içi faizlere yansıttığını ifade etti.

Kaynak Anadolu Ajansı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu