İhsanoğlu'na 'çatı' komitesi

İhsanoğlu'na 'çatı' komitesi


Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim kampanyasını organize etmek üzere CHP-MHP ortak komite oluşturdu. Komiteye DYP, BBP ve DP de temsilci gönderecek. Saadet Partisi ve DSP destek için karar vermiş değil. Al Jazeera'ye konuşan komitenin MHP'li üyesi Ruhsar Demirel yol haritası ile ilgili “Kesin olan tek şey ilk olarak Yozgat’a gidileceği” dedi.

CHP ve MHP liderleri bir ay süren bir çalışmanın ardından cumhurbaşkanlığı için “çatı aday” olarak Ekmeleddin İhsanoğlu ismini açıkladı. İsmin açıklanmasının ardından iki parti bir araya gelerek, İhsanoğlu’nun kampanyasını koordine etmek üzere bir komite oluşturdu.

CHP’den Toprak, MHP’den Demirel

Komitede CHP’den Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, MHP’den ise Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel görev yapacak. İhsanoğlu ismine desteğini açıklayan Doğru Yol Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Demokrat Parti’den de komitede temsilciler yer alacak. İki parti, Demokratik Sol Parti ve Saadet Partisi cephesinde ise İhsanoğlu’na destek verilip verilmeyeceği kararı için değerlendirmeler sürüyor. Destek kararı çıkarsa bu partilerin temsilcileri de komiteye girecek.

Kampanyaya ilk adım ata toprağında

Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, şimdilik kampanyanın nasıl yürütüleceği konusunda kesin bir yol haritası belirlenmediğini söyledi. “Kesin olan tek şey ilk olarak Yozgat’a gidileceği” dedi:

“Sayın İhsanoğlu Yozgatlı. İlk olarak ata toprağına adım atmak, oradan başlamak istiyor. Biz de kendisinin iradesine saygı duyduk, seçim çalışmalarına oradan başlayacak.”

Demirel, İstanbul’da yaşayan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kısa bir süre sonra Ankara’ya geleceğini ve çalışmalarını başkentten yürüteceğini de belirtti.

Demirel, İhsanoğlu’nun kampanyasına destek veren bazı sivil toplum kuruluşları da olduğunu ancak bu kuruluşların resmi adaylık başvurusu yapıldıktan sonra desteklerini kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti.

Bir yandan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim kampanyasına Yozgat’ta atacağı ilk adımın detayları üzerinde çalışan komite, bir yandan da İstanbul’da bir iletişim merkezi kurdu. Kampanyanın İstanbul ayağını da bu merkez koordine edecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu