'Irak'taki krizden biz sorumlu değiliz'

'Irak'taki krizden biz sorumlu değiliz'

  • 22 Haziran 2014 18:22


ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Müslüman Kardeşler davasında verilen 183 idam kararını görüşmek üzere Mısır'da. Arap Birliği temsilcileriyle de Irak sorununu görüşecek olan Kerry, 'Irak'taki krizden biz sorumlu değiliz' dedi.

Abdulfettah Sisi’nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ülkeyi ziyaret eden en üst düzey ABD yetkilisi olan John Kerry, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında Kerry, "Irak'ı kimin yöneteceği Iraklıların kararıdır, ABD'nin bu konuda hiçbir müdahalesi olmaz" dedi.

Kerry'e, Irak ve Libya'da yaşanan şiddetin ABD'nin dış politikasının sonucu mu olduğu soruldu. John Kerry, "ABD, Libya ve Irak'ta olanlardan sorumlu değildir. Irak'ta şu anda yaşanan krizden ABD sorumlu değildir. ABD, Iraklıların kendi hükümetlerine sahip olabilmeleri için çok çalışıp, çok kan döktü" dedi.

Sisi ile de görüşecek olan Kerry’nin, Müslüman Kardeşler üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanarak ölüme mahkûm edilen 183 kişiyle ilgili de Mısır yönetimine baskı yapması bekleniyor.

Ortadoğu ve Avrupa turundaki Kerry, Kahire’de Arap Birliği temsilcileriyle petrol ihracatında yaşanması beklenen olası kesintileri görüşecek. Ardından, Irak’ı da ziyaret edecek.  

Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili, “Irak’taki güvenlik sorunun, kısa sürede kurulacak daha kapsayıcı bir hükümetle temelden halledilmesi gerekir. Arap Birliği ülkelerinin de bu konuda bizimle hemfikir olup olmadıklarını görmek istiyoruz” dedi.

Nuri Maliki hükümetinin mezhepsel ayrılıklara yol açtığını söyleyen ABD Başkanı Barack Obama ise, hükümeti korumak için IŞİD’in kontrolündeki bölgelere hava saldırısı fikrini reddetmişti. Irak'taki Şiilerin kutsal mekanlarını korumak için askeri müdahale öneren İran yönetimine ise Suudi Arabistan'dan tepki gelmişti.

Mali yardıma devam

Seçimlerinden ardından Sisi hükümetiyle çalışmayı dört gözle beklediklerini açıklayan ABD hükümeti, aynı zamanda insan hakları ihlalleri ve ifade özgürlüğü konularında endişeleri olduğunu açıklamıştı.

Reuters’a konuşan ABD’li bir diplomat, Al Jazeera muhabiri Abdullah Şami’nin serbest kalmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

İsrail ile barış anlaşması yaptığı 1979 yılından beri ABD’den yıllık askeri yardım alan Mısır, darbenin ardından hükümet kurulana kadar bu yardımı alamadı.

Dondurulan 1,3 milyar dolarlık yardımın 575 milyonu, son 10 gündür kademeli olarak gönderiliyor. Mali yardımın geri kalanı ise Mısır’ın demokratik yönetime geçtiğine ikna olunduğunda ABD Kongresi’nin onayıyla gönderilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu