Kimdir bu Peşmergeler?

Kimdir bu Peşmergeler?


Irak Kürdistanı’nın silahlı güçleri olan peşmergeler Irak ordusunun IŞİD tarafından kontrol altında tutulduğu yerlerde savaşmaktadır. Peşmergeler kimdir? Talepleri nelerdir? İşte cevapları

Peşmerge, IŞİD tarafından Irak’a düzenlenen taarruzun başlangıcından beri onlara karşı duran en sağlam siperdir. Irak ordusunun kuzeyde çökmesinden sonra Kürt savaşçıları IŞİD’in uzakta tutulmasını sağlamıştır.

Şu anda Erbil merkezli otonom Kürt hükümeti ile Bağdat’taki merkezî hükümet arasındaki tartışmalı bölgelerde yoğunlukla konuşlanmış olup, 12 Haziran’da stratejik öneme haiz bir şehir olan Kerkük’ü tekrar elde etmeye muktedir olmuşlardır. Bu durum Irak Kürdistanı’na ulusal hükümet ile olan karşılıklı ilişkilerinde güçlü bir konum kazandırmıştır. Irak devlet başkanı Maliki, bunu Kürtlerin yardımı olmadan başarmanın zor olacağını biliyordu. Uluslararası ve Stratejik İlişkiler Enstitüsü Irak uzmanı Karim Pakzad “Irak devlet başkanı Maliki, bunu Kürtlerin yardımı olmadan başarmanın zor olacağını biliyordu. Deneyimli askerler olan peşmergeler olmaksızın, Irak ordusu sadece cihatçıların elinde bulunan şehirleri kazanmak için savaşacaklardı” diyerek meseleyi açıklamaktadır.

Peşmergeler Kimdir?

Kelime anlamıyla “ölümle yüzleşenler” demek olan peşmergeler, Irak’ın kuzeyinde otonom bir bölge olan Irak Kürdistanı’nın silahlı kuvvetleridir. Bağdad yönetimine karşı olan İslamcılar gibi peşmergeler IŞİD’in saldırılarını geri püskürtmeyi başarmışlardır. Askerî tarihçi Michel Goya, Huffington Post’ya yayımlanan makalesinde “ 1992’den beri bu ordu Irak’ın iç güvenliğini muhafaza etti ve Amerikalılar’ın Irak’ta olduğu sürede de gerilla faaliyetlerine karşı öncü görevini üstlendi” diye belirtmiş ve bu askerî başarıların Kürtlere “ Saddam Hüseyin zamanında sürüldükleri bölgelerde bir tutunma noktası kazanmak için” yardımcı olduğu söylemiştir.

 

İnsan ve Lojistik Kaynakları Nedir?

Irak ordusunun savaş düzeninde ağır top, helikopter, tanklar ve fakat bunu yanında iki piyade bölüğü listelenmiştir… Irak Kürdistanı’nın askerî gücü bölgesinin uzanımı düşünüldüğünde oldukça önemlidir. Peşmerge aynı zamanda ABD ordusu tarafından uzun bir eğitime tâbi tutulmuş ve ekipmanları temin edilmiş 200-250.000 asker gücü ile kuvvetlendirilmiştir. Michel Goya’ya göre bütün bunların hepsi peşmergeleri Irak bölgesinin askeri güçleri arasında “ en güçlü” durumuna getirmiştir.

Bununla birlikte, “Kürt ordusunun taarruz yetenekleri de sınırlıdır” şeklinde bir ayrıntıyı da dile getirmiştir. “ En iyi ihtimalle, bölgedeki Suriye Kürt gerillalarıyla ortak hareket ederek Musul’u tekrar ele geçirebilir ve Suriye ile olan sınırı kontrol edilebilir (…) Hatta Bağdad kuvvetleriyle birlikte Tikrit’i tekrar elde edebilir fakat bu daimi kuvvetler karşısında gerillaya yüklenebilir”.

 

Kürt Savaşçılarının Talepleri Nelerdir?

Peşmergelerin hal-i hazırdaki güçleri iddialarını ön plana almak için bir fırsattır. Bu talepler:

 

Kerkük:

Peşmergelerin gözünde Kürdistan’ın tarihi başkenti olan Kerkük, Irak’ın en büyük petrol şehirlerinden biridir. 2003’te başlayan Amerikan istilasından bu yana, şehrin referandum yoluyla kendilerine geçmesi gerektiğini iddia etmektedirler. Bu kazanım sayesinde siyah altın gelirlerinden doğrudan istifade etmiş olacaklar ve tam malî bağımsızlığa kavuşmuş olacaklardı. Fakat Bağdad bunu şiddetle reddetti ve seçim düzenlemelerini sürekli engelledi.

 

Bağımsızlık

Kürdistan Irak’ta 2005 yılından bu yana otonom bir bölge olarak özel bir statüye sahiptir resmi başkenti Erbil’dir. Fakat Kürt hükümeti, Irak’tan ayrılıp kendi bağımsız hükümetini kurma hırsını hiçbir zaman saklamamıştır. Bugünkü durumda Bağdad, İran’la birlikte Kürdistan’ın bölgesel kimliğini tanıyan az sayıdaki ülkeden biridir. Türkiye ve Suriye, Kürtler’in aynı bölgede tesis edilmesi düşünülemez. Peşmergenin sahadaki etkinliği göz önünde bulundurulduğunda Bağdad hükümeti, IŞİD’in Irak’tan temizlenmesi için Kürtlerin askeri yardımı karşılığında Kürdistan’a bağımsızlık garantisi verebilir.

Peşmergeler Seviliyor mu?

Peşmergeler Kürdistan topraklarını korumadaki yeteneklerinin yarattığı tam güvenden ötürü Kürtler arasında oldukça sevilmektedirler. Bunun yanında Ninova ve Hristiyan köyleri gibi yerlerde yerel halkı korumak için her ne kadar silahlarına davranmaktan çekinmeseler de geniş bir uzlaşı alanı oluşturmuşlardır.

Sevildiklerinin bir göstergesi de bölgede yaşanan çatışmalardan kaçan yüzbinlerce insanın iltica etmek için Kürdistan’ı seçmeleridir. Bu sayı çarpışmaların sebep olduğu kitlesel göç hareketlerinde daha da artmıştır: Sadece Musul için bu sayı, cihatçılar şehrin kontrolünü ele geçirdiğinde 500.000’e ulaşmıştı.

Başka bir deyişle Kürdistan – son yıllardaki saldırılarından neredeyse hiç etkilenmeyen bir bölge – halk tarafından güvenli bölge olarak görüldü ve güçlü bir ordu tarafından çevrildiği için İslamcıların taarruzunda sadece 7 asker hayatını kaybetti. Şu an için şunu söylemeliyim cihatçılar saldırılarını temelde Irak ordusu üzerine yoğunlaştırmışlardı, belki de Kürtleri, Sünni çoğunluğu geri getirmekten çekiniyorlardı.

 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu