Hanefi Avcı serbest

Hanefi Avcı serbest


Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlâli kararının ardından tahliye talebi Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından kabul edilen eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, cezaevinden çıktı. Avcı, "Bu adaletsizlik sadece bana karşı değil topluma karşı yapılmıştır. Son mağduru da hükümettir" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararının ardından tahliye talebi Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından kabul edilen eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Silivri Cezaevi'nden çıktı. 

Hanefi Avcı cezaevi çıkışı yaptığı açıklamada, cezaevinde olmasını adaletsizlik olarak nitelendirdi ve "Bu yapılan adaletsizlik sadece şahsıma değil tüm topluma karşıdır. En son mağduru hükümettir" dedi. 

 

KCK tutukluları vurgusu

 

Özel yetkili mahkemelerin toplumun her kesiminden mağdurları olduğunu söyleyen Avcı, "Sıradan gösterileri suça dönüştürdüler. Güneydoğu'da da seçilmiş birçok insan mağdur edildi. Adi suçlardan mahkum olan birçok kurban da var" dedi.

Avcı "Bu ülke bir hukuk devletidir. Bu sahtelikleri, yanlışlıkları yapanlarla da hukuk içerisinde mücadele edilmelidir" diye konuştu.

 

Hanefi Avcı, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuru sonucu serbest kaldığını hatırlatarak, "AYM'ye bireysel başvuru bundan birkaç sene önce olsaydı bu hukuksuzluklar olmayacaktı" dedi. 

 

Anayasa Mahkemesi 'hak ihlâli' dedi

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Devrimci Karargah örgütüne yardım suçundan 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezası aldı. Oda TV davası kapsamında da yargılanması devam ediyordu.

Anayasa Mahkemesi daha önce bireysel başvuruda bulunan Avcı'nın haklarının ihlâl edildiğine karar verdi. Yüksek mahkeme karara gerekçe olarak tutukluluk gerekçelerinin yetersiz olmasını gösterdi. Bunun ardından eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın avukatı, müvekkilinin tahliyesi talebiyle Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne başvurdu, tahliye talep etti. 

Avcı'nın Devrimci Karargâh örgütü davasında aldığı cezanın temyiz incelemesi Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde yapıldığı için tahliyesine de Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin karar vereceği ifade edildi. Daire, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan görüş istemişti. 

Haliç'te Yaşayan Simonlar

Hanefi Avcı'nın hayatı Eskişehir Emniyet Müdürü'yken yazdığı “Haliç'te Yaşayan Simonlar - Dün Devlet Bugün Cemaat” isimli kitaptan sonra değişti.

Avcı, Gülen Cemaati’yle ilgili bölümü geniş etki yaratan kitapta, cemaatin başta emniyet olmak üzere yargı, MİT, ordu ve diğer devlet kurumlarında örgütlendiğini, bu kurumların sistemlerini bozarak çalışmalarını engellediğini, personel arasında ayrımcılık ve düşmanlık yarattığını, özel yetkili mahkemelerce yürütülen soruşturmaların, arka planda cemaatin talimatıyla emniyet istihbarattaki unsurları ve cemaate bağlı savcılarca yürütüldüğünü, hukuksuz işlemler yapıldığını yazmıştı.

Kendi anlatımına göre bir zamanlar Gülen Cemaati ile yakın ilişkisi olan Avcı 2010 yılında kitabın yayınlanmasından 38 gün sonra tutuklandı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Her askerin yanında bir sivil imam vardı'
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Mısır'da darbe karşıtı 4 kişinin idam dosyası müftülüğe gönderildi

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu