İhvan liderine idam kararı değişmedi

İhvan liderine idam kararı değişmedi


Mısır mahkemesi Müslüman Kardeşler lideri Bedii dahil 183 kişi hakkında iki ay önce verdiği idam kararını müftüden de onay alarak kesinleştirdi.

Mısır’daki 3 Temmuz darbesinin ardından tutuklanan ve yargılanan sanıklar, ‘şiddet olaylarına karışma ve teşvik etme, kişilere ve kamu malına saldırı’ gerçekleştirdikleri iddiasıyla mahkûm oldu.

Müslüman Kardeşler teşkilatının lideri Bedii’nin de aralarında yer aldığı 683 kişi hakkında nisan ayında idam kararı verilmişti.

Bedii bu kararın ardından “Beni bin kere idam etseler de doğru yoldan dönmeyeceğim” mesajını vermişti.

Mahkeme idam kararlarını istişare etmesi amacıyla ülkedeki en yüksek dini otorite olan müftüye göndermişti.

Mısır kanunlarına göre, idam kararları mahkeme kararının ardından ülkedeki en yüksek dini otorite olan müftüye gidiyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra karar tekrar mahkemeye gönderiliyor ve burada sonuca bağlanıyor.

Aynı davada yargılanan ve daha önce idama mahkum edilen 529 kişiden 492'sinin cezası ise müebbet hapis cezasına çevirdi.

İdam kararlarına tepkiler

İdam kararları Mısır’daki darbe karşıtları ve Müslüman Kardeşler destekçilerinin yanı sıra uluslararası toplumun da büyük tepkisine neden oldu.

Mısır'da 3 Temmuz darbesinin mimarı olan Abdulfettah Sisi, geçtiğimiz ay yapılan tartışmalı seçimleri kazanarak Mısır'ın yeni cumhurbaşkanı olmuştu.

Ülkede darbenin ardından darbe karşıtları ve özellikle Müslüman Kardeşler grubuna yönelik baskı arttı.

Yüzlerce gösterici güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucunda hayatını kaybederken binlerce kişi tutuklandı ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.

Darbeyle koltuğundan edilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de hakkında açılan farklı davalardan yargılanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Mehmetçik İkiyaka Dağları'nda destan yazıyor
Türkiye
'15 Temmuz' müfredatta
Dünya
Suudi Arabistan Katar'da darbeye mi hazırlanıyor?

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu