Ast da üst de dışarıda

Ast da üst de dışarıda


Anayasa Mahkemesi'nin 'Hakları ihlal edildi' dediği Balyoz hükümlüleri, cezaevlerinden tahliye edildi. AYM kararının ardından sanık avukatlarının taleplerini inceleyen İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, dava kapsamındaki tüm hükümlülerin salıverilmesine hükmetti. 236 sanığın yeniden yargılanmak üzere serbest bırakılması, cezaevleri önünde bayram havası estirdi.

Balyoz davasında 236 hükümlü, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kararı sonrası tahliye edildi. Davaya bakan dönemin İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ı 'tanık' sıfatıyla ifadeye çağırmaması ve dijital delillerle ilgili birtakım şüphelerin giderilmemesi nedeniyle Yüksek Mahkeme, bireysel başvuruda bulunan 230 sanığı haklı bulmuştu. AYM, 'adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine' oy birliğiyle hükmetmişti.

Bu içtihat sonrası sanık avukatları dün 'yargılamanın yenilenmesi ve infazın durdurulması' talebini içeren dilekçelerini İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. AYM kararının UYAP'a ulaşmasının ardından savcılıktan görüş soran mahkeme heyeti, 'infazların durdurulması' cevabını üzerine talepleri karara bağlamak için toplandı. Mahkeme, daha sonra Balyoz davası kapsamında cezaevinde bulunan 236 hükümlünün 'yeniden yargılanmak üzere tahliye edilmesi' kararını verdi.

236 HÜKÜMLÜ SERBEST

Tahliye kararı sonrası hükümlü ailelerinin cezaevleri önünde sevinçli bekleyişi başladı. Mahkemenin tahliye yazılarının cezaevlerine ulaşması üzerine de ilk olarak hükümlü muvazzaf subayların bulunduğu Mamak Askeri Cezaevi'nden, ardından Maltepe, Sincan ve Silivri cezaevlerinden tahliyeler başladı. Mamak Cezaevi'nden ilk çıkan isim Albay Sinan Topuz olurken, Maltepe Askeri Cezaevi'nden ilk tahliye edilen kişi ise Hava Kurmay Albay Davut İsmet Çınkı oldu. Mahkemenin kararıyla emekli orgeneraller Halil İbrahim Fırtına, Şükrü Sarışık, Çetin Doğan, Bilgin Balanlı ve emekli oramiral Özden Örnek de tahliye edildi.

İSMİ LİSTEDE UNUTULDU

Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan emekli Albay Ahmet Gökhan Rahtuvan ismi listede çıkmayınca tahliye edilmedi. Rahtuvan'ın isminin bildirilmesinden sonra ise tahliye olacağını bildirildi. Emekli Yarbay Seyfettin Alevcan devam eden başka bir davası, emekli Hakim Albay Zeki Üçok ise başka bir davadan aldıkları mahkumiyet nedeniyle tahliye edilmedi. Üçok'un dosyasının incelendiği ve adli kontrol kararıyla tahliye olabileceği bildirildi.

Balyoz davası hükümlüsü MHP milletvekili Engin Alan, cezaevi çıkışında sert açıklamalarda bulundu. 'AYM verdiği bu karar ile özel yetkili mahkemelerin hukuksuzluklarıyla yerlerde sürünen Türk yargısının itibarını Türk halkına iade etti. Ayrıca, bugüne kadar olan hiçbir şey yok sayılamaz. Eğer yok sayar isek hayatlarını, sağlıklarını kaybeden arkadaşlarımıza ihanet olur. Bu alçaklığı yapan, planlayan, destekleyen ne kadar namussuz varsa bunlar bu ülkenin onurlu yargıçlarının karşısına oturup hak ettikleri cezayı alacak' diyen Alan, cezaevindeyken haklarında yapılan 'hakaret içerikli' haberleri yapanlarla da zamanı geldiğinde hesaplaşacağını söyledi.

Önce saksılar

Balyoz davası sanıkları haklarında verilen tahliye kararının ardından General Eşref Akıncı Kışlası içerisindeki Mamak Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunan muvazzaf askerlerin özel eşyaları cezaevinden çıkartıldı.

Adalet Nöbeti bitti

AYM kararının internet sitesinde yayınlanmasının ardından Balyoz davasında hükümlü yakınları 46 gündür sürdürdükleri 'Adalet Nöbeti'ni sonlandırdı. Haberi alan sanık yakınları duygusal anlar yaşadı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı korumalarına yeni yerli silah
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
AB'den Türkiye açıklaması

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu