Şii dini mercilere mesaj

Şii dini mercilere mesaj

  • 20 Haziran 2014 12:00


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı, Şii dini mercilere çağrıda bulunarak, Kürtleri hedef alan Asaib el-Hak örgütü saldırılarının ve tehditlerinin durdurulmasını istedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı, Şii dini mercilere çağrıda bulunarak, Kürtleri hedef alan Asaib el-Hak örgütü saldırılarının ve tehditlerinin durdurulmasını istedi.

IKBY Başkanlığınca yapılan açıklamada , IŞİD örgütünün, Musul'u ele geçirmesinden sonra Asaib el-Hak örgütü lideri Kays Haz Ali’nin, Kürtleri tehdit eden açıklaması hatırlatılarak, "Kays Haz Ali, Bağdat ve Irak'ın diğer bölgelerindeki Kürtlere kin, nefret ve şovenizm içerikli tehditler savuruyor. Bu kişi, örgütün üyelerini, o bölgelerde yaşayan Kürtlere saldırmaya teşvik ediyor. Sonra da bu saldırılarını, medya aracılığıyla duyurmalarını istiyor" denildi.

Söz konusu örgütün, Kürtleri hedef alan saldırılarını durdurması için Şii dini mercilere çağrı yapan Kürdistan bölge başkanlığının açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Kürdistan bölge yönetimi ve halkı, Bağdat ve Irak'ın güneyinde olan değerli Şii dini mercilerin, Şii siyasetçi ve partilerin sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyor. Şii din alimleri ve siyasetçileri, bu aykırı seslerin kesilmesini ve tehditlerin durmasını sağlamalıdır. Fitne ve anarşi çıkarmak isteyen ve halkların birlikte yaşama iradesine set çeken bu örgütleri engellemek onların sorumluluğundadır. Kays Haz Ali adındaki şahsın nasıl bir geçmişe sahip olduğu toplumun hafızasında diridir. Bu kişi, hiçbir şekilde Kürtleri korkutamayacaktır. Açık bir şekilde ilan ediyoruz ki meydana gelecek her olaydan ismi geçen şahıs sorumlu tutulacaktır. Bir örgüt nasıl oluyor da Irak'ın başkentinde rahat ve açık bir biçimde ülkenin vatandaşlarını tehdit edebiliyor? Bunu bir soru işareti olarak görüyoruz."

Asaib el-Hak örgütü lideri Kays Haz Ali, Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, "Kürtler, bu savaşta yanımızda yer almazsa onları da diğer Sünni isyancılardan sayacağız. Kürdistan'ın çıkarlarını hedef alacağız ve savaşı, onların bölgesine de taşıyacağız" demişti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu