Kerkük'te 24 saat IŞİD nöbeti

Kerkük'te 24 saat IŞİD nöbeti

  • 19 Haziran 2014 13:06


Musul, Selahaddin ve Diyala'da IŞİD saldırılarına karşı korumasız kalan Türkmenler, peşmerge ile sürekli nöbet tuttukları Kerkük'te kendilerini halen güvende hissediyor.

Musul, Selahaddin ve Diyala'daki Türkmenler, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saldırılarına karşı korumasız kalırken peşmergenin kontrolündeki Kerkük merkezindeki Türkmen halkı, daha sakin günler yaşıyor.

IŞİD terör örgütünün, Musul'u ele geçirmesinin ardından Irak ordusunun birçok bölgeden çekilmesi nedeniyle özellikle Türkmenler savunmasız kaldı. Diğer etnik ve dini unsurların aksine bir silahlı gücü olmayan Türkmen halkı, iki ateş arasında kalmanın korkusunu yaşıyor. 

Şimdilik sadece Kerkük'teki Türkmenler, kendilerini güvende hissediyor. Burada peşmerge ile işbirliği yapan Türkmenler, kentin korumasında önemli bir rol oynuyor. Irak ordu ve polis güçlerinin denetimindeyken neredeyse her gün bombalı ve silahlı saldırıların meydana geldiği Kerkük'te, son 15 gündür herhangi bir asayiş olayı yaşanmadı. 

Kentin çevresine konuşlandırılan peşmerge güçleri, muhtemel IŞİD saldırılarına karşı 24 saat nöbet tutuyor. Silahlanan gönüllü Türkmen gençler de peşmergeye destek oluyor. 

Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesi ile Kerkük'ün Tazehurmatu ve Dakuk nahiyelerinde de Türkmen grupları peşmergelerle birlikte IŞİD'e karşı savunmada.  

Türkmenler ve Kürtler, Telafer'de yaşanan insani krizlerde de birlikte hareket etti. Telafer'den kaçan binlerce Türkmen, Irak Türkmen Cephesi'nin yönlendirmesiyle Kürt bölgesel yönetimin kontrolündeki Sincar'a (Şengal) sığındı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) gönderilen yaklaşık 80 ton gıda yardımının bulunduğu 4 tır, peşmergenin açtığı yardım koridoru yoluyla Sincar'daki Türkmen sığınmacılara ulaştırıldı.  

Türkmen siyasiler, peşmergenin Kerkük'e girmesinden rahatsız değil. Ancak Kürtlerin, bir oldu bittiye getirerek, Kerkük'ü kendi toprakları ilan etmesine karşı çıkıyorlar. 

- "Peşmerge çekilirse IŞİD gelir"

Irak Türkmen Değişim Listesi Milletvekili Muhammet İlhanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük'ün uzun bir zaman sonra en sakin günlerin yaşadığını söyledi. 

Kentin güvenliği olduğunu, herhangi bir sorun yaşanmadığını aktaran İlhanlı, IŞİD ile sınır bölgesi olduğu için zaman zaman çatışmaların yaşandığını, bunun da olağan olduğunu ifade etti. 

Merkezi hükümet güçlerinin Kerkük'ü korumakta başarısız olduklarını anlatan İlhanlı, "Kerkük, Irak ordusunun hakimiyetindeyken kentte sürekli patlamalar, silahlı saldırılar ve suikastler oluyordu. Peşmerge ve Türkmen güçlerinin yayılmasından sonra en sakin günlerini yaşıyor" dedi. 

İlhanlı, peşmergenin çekilmesi durumunda kentin IŞİD kontrolüne gireceğini belirtti. 

- "Peşmergenin varlığından rahatsız değiliz"

Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da peşmerge güçlerinin olduğu bölgelerin Türkmenler için daha güvenli olduğunu belirterek, "Kerkük, Tuzhurmatu, Dakok ve Tazehurmatu'da peşmerge olduğu için IŞİD giremedi. Biz peşmergenin askeri güç olarak güvenliği sağlamasına karşı değiliz. Sadece siyasi hareket etmelerinden endişe ediyoruz" diye konuştu. 

Telafer'den kaçan 100 bin Türkmenin sığınmacı durumunda olduğunu aktaran Maruf, insani kriz yaşanırken Türkiye’nin, Türkmenlerin yanında olmasının, Türkmenler için büyük bir moral kaynağı olduğunu dile getirdi. 

- Diğer Türkmen bölgeleri IŞİD tehdidi altında

Irak'ta Kerkük'ün aksine Türkmen nüfusun en yoğun olduğu diğer bölgeler IŞİD tehdidi altında. Musul'un Türkmen beldesi Telafer ilçesi IŞİD'in eline geçti. Binlerce Türkmen, evlerini terk ederek Kürt bölgesine sığındı. Telaferli Türkmenlerin yaşadığı insani kriz gün geçtikçe büyüyor.  Musul'un, Türkmen nüfusu çok olan Muhallebiye nahiyesi de IŞİD'e teslim oldu. 

Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesinin Süleymanbeg nahiyesi ile Yengice, Bastamlı, Çardağlı, Biravcılı ve Karanaz köyleri de IŞİD'in kontrolünde. Çevresi kuşatılan Tuzhurmatu'daki Türkmenler ise IŞİD saldırılarına maruz kalmamak için ilçeyi terk ediyor. 

Nüfusun tamamı Türkmen olan Kerkük'ün 20 kilometre güneyindeki Beşir köyü de örgütün eline geçti. Bu köyün 5 kilometre kuzeyindeki Tazehurmatu nahiyesindeki Türkmenler ise muhtemel bir saldırıya karşı peşmergeyle birlikte tetikte bekliyor

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu