'Bağdat sessiz ve endişeli'

'Bağdat sessiz ve endişeli'

  • 19 Haziran 2014 06:30


Irak'ın başkentinde halkın bir bölümü IŞİD'in başkente kadar ulaşması ihtimalinden korkuyor, bazıları mezhep çatışmasından endişe ediyor. Kriz başkentte hayat pahalılığını da beraberinde getirdi.

Bağdat sakin. Fakat insanlar diken üstünde. Çok büyük bir endişe var. Halk çok korkuyor.

Bağdat halkının Irak ordusuna olan güveni, Musul, Tikrit ve diğer bazı bölgelerdeki olaylardan sonra ciddi anlamda sarsılmış durumda.

Çünkü halkın bir kısmı ordunun bir anda bozguna uğradığına inanıyor. Bir başka kesim ise Şii lider Ayetullah Ali Sistani’nin fetvası üzerine silahlanıyor, binlerce kişi orduya katılıyor. Hepsi de savaşmaya hazır.

Bağdatlıların diğer bir kesimi ise Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) bağlı silahlı kişilerin kente ulaşmasından korkuyor. Bu durumda meydana gelebilecek bir mezhep savaşı korkularını arttırıyor. Şii milislerin de faaliyete geçmesiyle mezhep savaşının patlamasından korkuyorlar.

Şu ana kadar Bağdat’ta Şiilerin Sünnileri veya Sünnilerin Şiileri öldürdüğü yönünde hiçbir haber almadık. Fakat bunun olabileceği yönünde endişeler var.

Saddam’ın devrilmesinden sonra ülkede zaten büyük bir mezhep ayrışması başladı.

Geçmişte yaşanan olaylar insanların hafızasındaki yerini hala koruyor. O günlerin tekrar geri gelmesinden korkuluyor.

Fiyatlar patladı

Bağdat’ta gıda fiyatları çok yükseldi. Dün çarşıya alışverişe indiğimde daha önce 40 cent (85 kuruş) olan domatesin kilosunun, 1 dolara (2 liranın üzerinde) çıkmış olduğunu gördüm. Patatese yaklaşamıyorsunuz bile.

Yumurta kolisinin fiyatı artmış. Un ve bazı temel maddelerin fiyatları da artmaya başladı. Bu gıda, sebze ve meyvelerin çoğu kuzey bölgesinden, savaşın yaşandığı bölgelerden geliyor. Araçlar bu bölgelere giremediği için de fiyatlar artmış durumda.

Nuri Maliki çarşamba günü yaptığı aylık konuşmasında, bölgesel bir komplo ile karşı karşıya olduklarını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

Bu yıkıcı komploda Baas partisi ve IŞİD arasında bir birliktelik oluştu. Bazı Iraklı siyasiler de kendilerine yardımcı oldu. Bazı ordu yetkilileri ile işbirliği yaparak Irak ordusunun moralini çökertip, güven bunalımının yaşanmasına neden oldular.

Maliki konuşmasında, Irak’ın durumu lehine çevirmeyi başardığını ve komploya karşı zafer kazandığını söylüyor.

Maliki, Irak’ta yaşananların bazı basın organlarının gösterdiği gibi bir halk direnişi olmadığını da ifade etti.

Bağdat’ta çok yoğun bir askeri hareketlilik var. Ordu birlikleri çok geniş bir alana yayılmış durumda. Askeri kontrol noktalarının sayısı arttırıldı.

Özellikle Bağdat’ın bazı kavşak noktalarında bulunan kontrol noktaları takviye edildi. Bu bölgelerden silahlı kişilerin iç kısımlara girmesinden endişe edildiği için kavşaklarda güvenlik arttırıldı.

Parlamento da şu anda faaliyette değil. Büyük ihtimalle yeni parlamentonun ilk oturumu önümüzdeki ayın ilk gününde yapılacak.

Oturumda ilk olarak parlamento başkanı ve iki yardımcının seçimi yapılacak. Ardından cumhurbaşkanı ve başkan belirlenecek. Tabii bunların hepsi tek bir oturumda seçilmeyecek. Çünkü buralara seçilecek isimler üzerinde parlamentoda uzlaşma sağlanması gerekiyor. Bu birkaç oturum veya daha fazla sürebilir.

Kaynak: Al Jazeera/ Ömer El Salih/ Bağdat

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekiller Kılıçdaroğlu'na çizik çekti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Trump'tan Kuzey Kore çıkışı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu