'Ben önermedim ama sevindim'

'Ben önermedim ama sevindim'


Kemal Derviş bugün bazı gazetelerde yer alan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanı adaylığına kendisinin önerdiği iddialarını yalanladı. Ancak İhsanoğlu’nun adaylığına çok sevindiğini söyledi. CHP'li bazı eski milletvekilleri de İhsanoğlu'na destek verdi.

CHP Eski Milletvekili ve eski Devlet Bakanı Kemal Derviş Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığını CHP liderine kendisinin önerdiği yönünde bazı gazetelerde çıkan iddiaları yalanladı. CHP'li bazı isimlerin karşı çıktığı İhsanoğlu'nun adaylığı için eski bir CHP milletvekili olarak destek verdi.

Kemal Derviş yaptığı yazılı açıklamada “Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü’nün başında olduğum yıllarda birçok kez sohbet etme fırsatını bulmuştuk. Kendisinden hep büyük takdirle bahsetmişimdir ama Sayın Kılıçdaroğlu’na Sayın İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiğim doğru değildir” dedi.

Destek verdi

Derviş açıklamada "önermedim" dedi ancak İhsanoğlu'nun adaylığına sevindiğini vurguladı:

“İhsanoğlu’nun adaylığına çok sevindim. Türkiye’nin çok ihtiyacı olan geniş bir uzlaşmanın taşıyıcısı olabilir. Kibar ve hoşgörülü olduğu kadar ilkelidir. Buna birkaç kez Batılıların zaman zaman yanlış tutumlarına gösterdiği tepkileri izleyerek tanık oldum. İlkeli, aynı zamanda bilgili, küresel değerlere bağlı, başkalarını anlamaya çalışan tutumu ona büyük saygınlık kazandırmıştır. Aday olabileceği haberi dünden beri bütün dünyada olumlu bir ilgiyle karşılanmıştır.” 

Kemal Derviş, İhsanoğlu’nun geleneksel değerler kadar çağdaş Cumhuriyet’in kazanımlarını da önemseyeceğinden emin olduğunu ifade etti.

CHP'li eski vekillerden destek

CHP’nin eski bakan, yönetici ve milletvekillerinden bir kısmı da yaptıkları ortak açıklama ile İhsanoğlu’nun adaylığını destekledi.

Her hafta bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yapan Ayhan Altuğ, Orhan Birit, Alev Coşkun, Vahit Çalım, Ali Haydar Erdoğan, Uluç Gürkan, Memduh Ekşi, Sami Kumbasar, Doğan Öztunç, Hikmet Savaş, Ali Topuz, Cemal Seymen, Mete Han, Erol Tuncer ve Metin Tüzün, yazılı açıklamada “Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bizim beklentilerimize de uygun bir aday olduğu kanısına vardık” dedi ve İhsanoğlu’nun tanıtılması için üzerlerine düşecek görevleri yapacaklarını açıkladı.
 

Kaynak: Aljazeera 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu