Çatı’nın meydan planı

Çatı’nın meydan planı


CHP ve MHP 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerine ortak aday Ekmeleddin İhsanoğlu ile gidiyor. Akıllardaki soru ise ‘ortak aday’ın seçim kampanyasının da ortak mı yürütüleceği.

Halkın ilk kez sandığa giderek 12. cumhurbaşkanını belirleyeceği seçimler birçok açıdan ilkleri barındırıyor. Bu seçimlerde yaşanacak ilk’lerden biri de CHP ve MHP’nin ortak aday olarak üzerinde anlaştıkları Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim kampanyası olacak.

Şehir şehir dolaşarak meydanlarda halkla buluşacak olan İhsanoğlu’nun organizasyonunu hangi teşkilat yapacak?

Al Jazeera’nin MHP kaynaklarından edindiği bilgiye göre seçim kampanyasındaki miting organizasyonları CHP’nin güçlü olduğu yerlerde CHP, MHP’nin güçlü olduğu yerlerde ise MHP teşkilatının öncülüğünde yapılacak. Partilerin ilgili birimleri konu ile ilgili henüz programlarını netleştirmedi, çalışmalar devam ediyor. Buna göre örneğin İzmir mitingi CHP örgütü önderliğinde yapılacakken, Adana mitinginin organizasyonunu MHP teşkilatı üstlenecek.

Mitinglerde parti bayrağı yok

Partilerin güçlü oldukları illerde öncülüğünü ele alacakları mitinglerde teşkilatlar daha çok lojistik destek ve organizasyona yardımcı olacak. Mitinglerde parti bayraklarına yer verilmeyecek. Bunun yerine Ekmeleddin İhsanoğlu adına basılmış broşür, flama ve Türk bayrakları kullanılacak.

Bağış hesabı açılacak

Daha önce YSK’nın da belirttiği üzere seçim kampanyasını yürütmek üzere bir bağış hesabı açılacak. YSK’nın belirlediği limitler dahilinde bu bağış hesabına sadece gerçek kişiler en fazla 9 bin TL yardımda bulunabilecek. Yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyruğunda olmayanlardan yardım alınamayacak. Adaylar sadece nakdi yardım alabilecek, ayni yardım kabul edemeyecek.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu