'Atatürk karşıtı eleştirisi üzücü'

'Atatürk karşıtı eleştirisi üzücü'


CHP ve MHP'nin ilk turu 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerindeçatı aday olarak uzlaştığı İslam Konferansı Örgütü'nün eski genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhuriyet Gazetesi'ne konuştu.

İhsanoğlu ana muhalefet partisi CHP grubundaki bazı milletvekillerinin kendisine yönelik "Cumhuriyet ile savaştığı", "Atatürk karşıtı" olduğu gibi eleştirilerine üzüldüğünü söyledi.

"Bu tür değerlendirmelere çok üzülüyorum. Lütfen bunu yapan arkadaşlarımız geçmişime baksın. Türkiye Cumhuriyeti kurumlarında, hatta adında bizzat Atatürk yazılı kurullarda üstlendiğim görevlere baksınlar. Atatürk’ü, Cumhuriyet realitesini ve kazanımlarını inkâr etmek tamamen yanlıştır. Atatürk, istiklâl mücadelesinin kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak tüm Türk milletinin gönlünde yer etmiş mümtaz bir şahsiyettir. Bunun aksini söylemek tarihin realitesine yakışmayan bir tutum olur. Fransa için Napolyon, ABD için George Washington neyse Türkiye için de Atatürk odur."

"Türkiye bu tartışmaları aşmış olmalı"

"Türkiye’de Atatürk meselesi gündeme geldiğinde yapılan şu: Bir kesim onu yargılıyor ve tamamen reddediyor. Bir kesim ise yarı Tanrı misali kutsuyor. Ne kutsamalı, ne de reddetmeliyiz. Türkiye’nin bu tartışmaları çoktan aşmış olması lazım. Cumhuriyetin 100. yılında tarihimizi objektif ve rasyonel olarak ele alabilmeliyiz. Türkiye artık modern bir toplum haline döndü. Demokrasisini daha iyi noktaya çıkarmak için büyük çaba içinde. Ben de günümüz meselelerini bu çerçeve içinde ele almanın en doğru yaklaşım olduğuna inanıyorum."

"Siyaset üzerinde din adına bir baskı kurulmamalı"

İhsanoğlu İslami bir gelenekten geldiği için laiklik konusunda da eleştirilerle karşı karşıya. İhsanoğlu bu tereddütlere, 'Yeni Yüzyılda İslam Dünyası' isimli kitabının önsözüne de aldığı ifadelerle yanıt verdi.

"Din-siyaset ilişkisi düzenlenmesi gereken bir alandır. Bu ikisi arasındaki sınırın tayininde hep problemler olmuştur. Siyasi güçlerin din üzerinde baskı kurmaması gerekir. Benzer şekilde siyaset üzerinde din adına bir baskı da kurulmamalı. Bu durumların her ikisinin de başarısızlıkla neticelendiği örnekler hem İslam hem de dünya tarihinde mevcuttur."

"Mehmet Akif’in en yakın arkadaşıdır babam"

İhsanoğlu ayrıca, Kahire’ye uzanan ailesi ve babası İhsan İhsanoğlu’na yönelik eleştirilere de üzüldüğünü söyledi. "Babam da benim gibi siyasete uzak durmak isteyen bir kişiydi. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif’in en yakın arkadaşıdır babam. En güvendiği insanlardan biridir. Ülkesini seven, Anadolu’yu duyunca gözü parlayan biriydi babam" dedi.

İhsanoğlu seçim çalışmaları için yakında Ankara ve İstanbul’da siyasi partiler ve basını kapsayan bir görüşme turuna çıkacak. Ardından yurt gezileri olacak. İhsanoğlu, "45 günlük yoğun tempoya hazır mısınız?" sorusuna "Hamama giren terler" diye karşılık verdi.

CHP'de krize neden oldu

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı CHP'deki bazı ulusalcı ve solcu milletvekillerin tepkisine neden olmuştu. Aralarında CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal'ın da olduğu yaklaşık 15 milletvekili toplanmış, İhsanoğlu'nun adaylığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu. Toplantıda bir karar alınmadı. Bu milletvekillerinin yeniden bir araya gelerek bir bildiri yayınlaması bekleniyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu salı günkü grup toplantısının büyük bölümünü Ekmeleddin İhsanoğlu'na ayırarak, "önyargıyla yaklaşılmamalı" dediği İhsanoğlu için destek istemişti.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi, Al Jazeera Türk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu