Daha fazla mavi bayrak

Daha fazla mavi bayrak

  • 18 Haziran 2014 10:19


Türkiye'nin gözde turizm merkezlerine sahip Muğla'nın plajlarında, bu yıl daha fazla mavi bayrak dalgalanacak

Türkiye'nin doğal güzellikleriyle ünlü turizm merkezleri Bodrum, Marmaris ve Fethiye'nin sınırları içinde bulunduğu Muğla'da mavi bayraklı plaj sayısı 84'ten, 89'a yükseldi. 

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen "Mavi Bayrak 2014" çalışma programı sonunda, Türkiye genelinde 397 plaj ve 22 marinaya mavi bayrak verilmesi kararlaştırıldı. Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi tanınmış turistik beldeleri sınırları içinde bulunduran Muğla, Antalya'nın ardından 89 plaj ve 7 marinayla en fazla mavi bayrak ödülü alan ikinci turizm bölgesi oldu.

Bodrum'da 50 plaj, 3 marina; Marmaris'te 18 plaj, 2 marina, Fethiye'de 8 plaj, 2 marina ve Datça'da ise 8 plaj mavi bayrak ödülüne layık görüldü. Bu ilçeleri Ortaca 4 ve Ula bir mavi bayrakla takip etti. Öte yandan Bodrum'da sahiplerinin yaptığı başvuru üzerine 6 yata da mavi bayrak verildi. Bodrum ve Marmaris'teki plajlar ile marinaların büyük çoğunluğunun mavi bayrak sahibi olması dikkati çekti. 

En fazla mavi bayrak almaya hak kazanan turizm merkezleri arasında yer alan Marmaris'te, ilk olarak bu ödüle sahip plajlar ve marinalarda olması gereken kriterlerin yazılı olduğu panolar yerleştirildi. Önümüzdeki günlerde ise TÜRÇEV yetkililerinin de katılımıyla düzenlenecek törenle mavi bayrakların asılacağı öğrenildi. 

- Bayrak artışı çevrecileri sevindirdi

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mavi bayrağın bulunduğu plajdaki denizin temiz olduğu ve gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı anlamına geldiğini söyledi.

Muğla bölgesinin bu yıl mavi bayrak sayısını arttırmasının sevindirici olduğunu belirten Ersan, dünyanın birçok ülkesinde uygulanan Uluslararası Mavi Bayrak Programı'nın özellikle turizm sektöründe aranan önemli kriterlerden olduğuna dikkati çekti. 

Turistlerin gidecekleri tatil bölgesini seçmelerinde mavi bayraklı plajlara sahip yerlerin önemli tercih nedeni olduğunu ifade eden Ersan, Marmaris ve çevresinin kazandığı mavi bayrakları ön plana çıkartarak tanıtımını iyi şekilde yapması gerektiğini kaydetti. 

Filiz Ersan, marinalara mavi bayrak verilmesini ise çevreciler olarak şüpheyle karşıladıkların, tekne sayısının çok olduğu yerde mutlaka kirlilik yaşanacağını, buralardaki ölçümlerin dikkatli yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. 

-Türkiye üçüncü sırada

Bu yıl mavi bayrakta Antalya 197 plajla ilk sırada yer alırken, Muğla 89 plajla ikinci, İzmir 43 plajla üçüncü, Aydın 25 plajla dördüncü oldu. Balıkesir'de 18, Mersin'de 9, Çanakkale'de 6, İstanbul'da 3, Kocaeli  ve Tekirdağ'da 3, Edirne ile Düzce'de birer plaj mavi bayrak ödülüne layık görüldü. Türkiye 2014'de 397 mavi bayraklı plaj sayısıyla,  573 mavi bayraklı İspanya ve 407 mavi bayraklı Yunanistan'ın ardından üçüncü sırada yer aldı. 

Uluslararası alanda merkezi Kopenhag’da bulunan, Foundation for Environmental Education (FEE) ,Türkiye'de ise TÜRÇEV koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı'nın plajlar için 33, marinalar için 24 kriteri bulunuyor. Bu kriterler plajda deniz suyu analizleri, çevre yönetimi, güvenlik ve donanımlar ile çevre bilinçlendirme etkinlikleri başlıkları altında toplanıyor. 15 gün arayla iki parametrede ve sezon süresince deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik düzeyde analizlerinin yapılması, plajda cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanının ayrılmış olması önemli kriterlerin bir kısmını oluşturuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu