İstanbul İl Özel İdaresinden Hack Açıklaması

İstanbul İl Özel İdaresinden Hack Açıklaması

  • 28 Haziran 2013 14:28


İstanbul İl Özel İdaresi'nden yapılan açıklamada, Fatura Otomasyon programına Redhack grubu tarafından hack saldırısı düzenlendiği belirtilerek, "Sisteme kayıtlı herhangi bir faturanın silinmesi, güncellenmesi söz konusu değildir. Konu ile ilgili adli mercilere başvurular yapılmıştır" denildi.

Açıklamada, bazı medya kuruluşlarında idarenin otomasyon programının hacklendiğine ilişkin haberler yer aldığı hatırlatılarak, şu bilgilere yer verildi:

"Bu sabah 06.30 sularında İstanbul İl Özel İdaresi'nin Fatura Otomasyon programına Redhack grubu tarafından hack saldırısı düzenlenmiştir. Fatura Otomasyon programı ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sadece veri giriş ekranı olarak tasarlanmıştır. Sistem ile İstanbul'daki eğitim kurumlarının fatura takibinin daha hızlı biçimde yapılması amaçlanmıştır. Yani program üzerinde sadece fatura takibi yapılmakta olup, herhangi bir tahakkuk (ödeme) işlemi yapılmamaktadır.

Sisteme kayıtlı herhangi bir faturanın silinmesi, güncellenmesi söz konusu değildir. Faturalarla ilgili asıl kayıtlar ilgili kurumlarda tutulmaktadır. Bu arada hack saldırısı sonucunda sadece yeni kurum eklemesi yapılmıştır. Basında yer aldığı gibi kurumların borçlarının silinmesi, güncellenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Söz konusu grubun tamamen kamuoyunu yanıltma amaçlı bir girişimidir. Konu ile ilgili olarak adli mercilere başvurular yapılmıştır. Gerekli önlemler alınıp, fatura otomasyon sistemi tekrardan erişime açılmıştır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile 4,5 saat görüştü
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
"Kalpten kalbe bu aşkı hiçbir güç engelleyemez"

Hava Durumu

29°
Detaylı Hava Raporu