TMSF mal varlığına el koydu

TMSF mal varlığına el koydu


TMSF, Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan'ın bütün mal varlığına el koydu. Gürkan, Korkmaz Yiğit ile birlikte yargılandığı nitelikli dolandırıcılık ve mal kaçırma davasının ilk duruşmasına da katılmadı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Soma Holding'in patronu Alp Gürkan ve Korkmaz Yiğit'in de aralarında bulunduğu 13 işadamı ve 5 şirketin tüm mal varlıklarına tedbir kararı koyduğu ortaya çıktı.

13 Haziran 2014 tarihli tedbir kararının nitelikli dolandırıcılık ve mal kaçırma suçlamasıyla işadamlarının yargılandığı İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava nedeniyle alındığı belirtildi.

TMSF kararında Alp Gürkan'ın 76 milyon 794 TL'lik, Kemal Gülman'ın 100 milyon dolar, Mehmet Erdoğan'ın 153 milyon 282 bin TL borçları nedeniyle tüm mal varlıklarına tedbir kararı konulduğu belirtildi. Korkmaz Yiğit'in borçlarının ise hesaplanmaya devam ettiği bu nedenle net rakam verilmediği öğrenildi.

TMSF'nin mal varlığına tedbir koyduğu diğer isimler ise şunlar: Gürbüz Yiğit, Fuat Araz, Kahraman Yiğit, Mert Yiğit, Etel Valid, Firdevs Erentuğ, Kemal Kömür ve Ayhan Yılmaz. Öte yandan Metal Yapı İnşaat, Garanti Gayrimenkul, Günal İnşaat, Üçgen Gayrimenkul ve Yedisil Gayrimenkul isimli firmaların da mal varlıklarına el konuldu.

Yargılama başladı

Soma’da 301 madencinin öldüğü facianın yaşandığı şirketin sahibi Alp Gürkan'ın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ile işadamı Korkmaz Yiğit’in de aralarında bulunduğu 17 sanık ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma, örgüte üye olma, hileli iflas ve dolandırıcılık’ ile suçlanıyor. Bu suçlardan toplam 21 yıla kadar hapisleri isteniyor.

Alp Gürkan duruşmaya katılmadı

Davanın ilk duruşmasına Alp Gürkan katılmadı. Gürkan’ı temsil eden avukatı ‘duruşmaya gelmemesi nedeniyle mazeret’ sundu. İşadamı Korkmaz Yiğit’in de aralarında bulunduğu yedi sanık duruşmada hazır bulundu.

Korkmaz Yiğit savunmasını yaptı

Duruşmada ilk olarak Korkmaz Yiğit savunma yaptı. Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen Yiğit, iddianamenin yalancı tanıkların ifadelerine dayandığını iddia etti. 

Devletin resmi kurumlarının gerekli araştırmayı yapmadan sanık olduğunu savunan Korkmaz Yiğit, “Kemal Gülman benim mallarımın emanetçisi olarak gösteriliyor. Ama bu doğru değil” dedi.

'Alp Gürkan’ın bu olaylarla alakası yok'

Yiğit ifadesinde Alp Gürkan ile ilgili de iddialara değindi. İddianamede Yiğit’in mallarını Mehmet Erdoğan’a verdiği, Erdoğan’dan da Yiğit’in yönlendirmesiyle Alp Gürkan’ın aldığı belirtiliyordu. 
Alp Gürkan’ın kendi tavsiyesiyle bazı yerlerden gayrimenkul aldıklarını söyleyen Yiğit, “Alp Gürkan’ı vergi müfettişi sorgulamış ancak yanlış ifade vermiş. Onlar dosyada sanık olan Mehmet Erdoğan’dan dolayı yer almadılar. Alp Gürkan’ın, Mehmet Erdoğan’la uzaktan yakından alakası yoktur” dedi.

'Tehdit ediliyorum'

Korkmaz Yiğit davanın müştekileri arasında bulunan Cemil Bahadır, Salih Alparslan ile avukat Yaşar Ağsu’nun kendini alacak-verecek meselesi yüzünden tehdit ettiğini iddia etti. 

Sanıkların savunmasının alınmasına devam ediyor.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu