'IŞİD'i tahrik etmeyin'

'IŞİD'i tahrik etmeyin'


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, IŞİD’in elinde tuttuğu Türk rehinelerle ilgili daha iyi bir haber verecek noktada olmadığını söyledi ve medyadan IŞİD’i tahrik edecek haberlerden sakınmasını istedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Irak güvenlik güçlerinin haber vermeden Musul'daki Türk Başkonsolosluğu'nun etrafını terketmesini ve Bağdat’ın bu konuda Türkiye'yi bilgilendirmemesini eleştirdi:

“Bir ülke kendi ülkesinde böyle bir olay olursa orayı korumak zorundadır. Konsolosluğumuz, Irak Hükümeti ve onun silahlı güçleri tarafından korunmamıştır. Korumasız bırakıldığı için böyle bir durumla karşılaştık. Bunlara karşı Maliki hükümeti ne yapar, o onların bileceği bir iş. Akla gelmeyen şeylerden birisi Iraklı silahlı güçlerin, ordu mensuplarının bir anda ortadan kaybolacağı, sayıları binlerle ifade edilen askerlerin silahlarını bırakıp kaçacağı ve konsolosluğumuzun bir anda sayıları 900 civarındaki IŞİD ile karşı karşıya kalmasıdır.”

Arınç, IŞİD'in elindeki Türklerle ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ancak olumlu bir gelişme olmadığını söyledi ve basını sorumlu davranmaya çağırdı:

“Basından sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak basına sansür getirmek değil ama bu örgütün nasıl bir örgüt olduğunu hepimiz artık biliyoruz, onları tahrik edebilecek açıklamalardan hepimizin sakınması gerektiğini şahsi bir hassasiyet olarak dile getirmek istiyorum. Konsolosluk görevlilerimizin nerede olduğuyla ilgili haberlerin çıkması işimizi zorlaştırabilir. Biz işimizin kolaylaşmasını istiyoruz. Bizim hem konsolosluk görevlilerimizle hem de şoförlerimizle irtibatımız var. Amacımız onların sağ salim yurtlarına dönmesidir.”

Arınç Türkiye’ye bu konuda faydası dokunabilecek her unsurla görüşüldüğünü, çaba sarf edenler arasında Irak dışında yaşayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin de bulunduğunu söyledi.

“Türkmenler’e insani yardım yolda”

Arınç Türkiye’nin Irak’taki Türkmenlere askeri yardımda bulunup bulunmayacağına dair soruya ise şöyle cevap verdi:

“Irak Türkmen Cephesi akıllı insanlardır. Türkiye’den silah istemenin akıllıca olmayacağını iyi bilirler. Bölgedeki güçlerle birlikte çalışmaları ve şehirlerini korumaları gerektiğini biliyorlar.  Bizim de Türkmen kardeşlerimizden şey aralarındaki mezhep farklılıklarını bir kenara bırakıp ortak hareket etmelidir. AFAD eliyle insani yardım yoldadır. Mesele sadece IŞİD meselesi değildir. Bölgeyi ateşe verecek şey mezhep savaşının çıkmasıdır.”

Dışişlerinden Bağdat'a tepki

Arınç'tan kısa süre önce açıklama yapan Dışişleri yetkilileri de Bağdat hükümetini hedef aldı. Ankara, Irak Merkezi Hükümeti'ne, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu korumakla yükümlü yerel güvenliğin, Türkiye’ye haber verilmeden geri çekilmesinin uluslararası yükümlülüklerine ters düştüğünü hatırlattı.

Ankara, Irak Merkezi Hükümeti'nden Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne ve Basra Başkonosluğu'na yönelik güvenlik tedbirlerinin de arttırılmasını istedi.

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elindeki Türk vatandaşlarıyla ilgili ise yeni bir gelişme yok; bu kişiler arasında bulunan üç çocuk ile ilgili sıkıntılı bir durum da bulunmuyor.

Basra ve Bağdat’ta da ek güvenlik

Dışişleri yetkilisi, Basra’da da güvenlik durumunun kötüye gittiğini sözlerine ekledi:

“Basra'da da gelişmeleri an be an izliyoruz, oradaki başkonsolosluk için tüm ön tedbirlerimizi aldık. Bir gelişme olması halinde gerekli önlemleri hızla alacağız.”

Bakanlık yetkilisi, hem Bağdat Büyükelçiliği'nde hem de Basra Başkonsolosluğu'nda sınırlı bir kadro olduğunu, bu görevlilerin ailelerinin Irak’ta olmadığını ve herhangi bir tehlike halinde hızla tahliye edilebilecek durumda olduklarını vurguladı.

Yetkili, Türk vatandaşlarının Irak’ta tehlikeli ilan ettikleri bölgelerden dönmeye başladığını ancak Irak’ın tamamına yönelik bir güvenlik riski olmadığını da belirtti.

Türkmenlere insani yardım

IŞİD güçlerinin Türkmen kenti Telafer’e saldırmasına da değinen yetkili, Türkmenlerin batı ve doğuya doğru kaçtığını hatırlatarak, AFAD’ın 11 Haziran’dan beri tıbbi malzeme, yiyecek içecek ve çadırlar gönderdiğini söyledi.

Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren IŞİD, Musul'un kontrolünü ele geçirdikten sonra kentteki Türk Başkonosolosluğu'nda görevli kişilerle onların ailelerinden oluşan, aralarında üç çocuğun da bulunduğu 49 kişiyi alıkoydu. IŞİD'in elinde 31 de Türk kamyon sürücüsü bulunuyor.

Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol bölgesi Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu