IMF Yunanistan'dan özür dileyecek mi?

IMF Yunanistan'dan özür dileyecek mi?


Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetici Direktörü Christine Lagarde, IMF'nin geçtiğimiz yılki İngiltere uyarısının da bir hata olduğunu kabullendi. IMF, İngiltere'den özür diledi; peki ya Yunanistan?

IMF, İngiltere'nin, güçlü toparlanmanın devreye girdiği esnada bütçe açığını azaltma stratejisini devam ettirerek, ateşle oynadığını söylemişti. Bu hata, birkaç surat kızarmasından fazlasına neden olmadı. Öte yandan IMF, Yunanistan'ın 2013'te faizlerden önce bütçe fazlası vererek gösterdiğ ciddi başarıyı fark etmekte çok yavaş kaldı. IMF'nin Yunanistan'ı görme konusundaki yavaşlığı olumsuz sonuçlar doğurdu.

Fonun bu yanlışı, Yunanistan'ın kritik kurtarma fonu ödemelerini geciktirerek, ülkenin tahvil piyasalarına geri dönüşünü ve güven ve fonlamanın canlandırılmasını erteletti. Hiç şüphesiz, Atina, farazi bütçe açığıne ulaşmak için IMF'nin daha sıkı mali tedbir talebini yerine getirseydi, 7. yılında muhtemelen hâlen resesyonda olurdu. Oysa ki Yunanistan'ın bu yıl ılımlı büyüme kaydetmesi bekleniyor.

IMF'nin hatalı değerlendirme yaptığı, Yunanistan'ın önceki hafta açıkladığı bütçe fazlasıyla teyit edildi. Yunanistan, yüzde 1.5 Bütçe/GSYH oranının üzerinde bütçe fazlası verdi.

Ancak IMF "Özür" kelimesini ağzını alamasa bile, kurumun Yunanistan'ın kurtarma programını değerlendirdiği son raporu pişmanlığa işaret ediyor

Kaynak: WSJ Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İncirlik'te hareketli dakikalar! A10'lar uçuşa geçti
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
Hükümetin devrilmesi eli kulağında!

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu