Türkmenler Telafer'den kaçıyor

Türkmenler Telafer'den kaçıyor

  • 16 Haziran 2014 12:45


Musul'da nüfusunun tamamına yakını Türkmen olan Telafer ilçesinin IŞİD'in eline geçmesinin ardından siviller bölgeyi boşalttı, yaklaşık 150 bin kişi komşu ilçelere akın ediyor.

Al Jazeera'ya konuşan Irak Türkmen Cephesi (ITC) yetkililerine göre, IŞİD'in ilçe merkezine girmesiyle başta Şii Türkmenler olmak üzere onbinlerce kişi bölgeyi terk etti.

Telafer'den kaçanların büyük çoğunluğu, ilçenin 55 kilometre batısındaki, Kürtlerin yoğun yaşadığı Sincar kasabasına gidiyor. Yetkililer, kaçış nedeniyle yolların çok kalabalık olduğunu ve Sincar'a girişin de zorlaştığını öne sürüyor.

Al Jazeera'ya konuşan Telafer'de üst düzey bir ITC yetkilisi, bölgeye saldıran IŞİD ile silahları teslim etmeleri karşılığında koruma sözü veren peşmerge kuvvetlerinin arasında bir anlaşma olduğunu iddia etti.

Yetkiliye göre peşmerge ayrıca Sincar'a geçmeye çalışan Türkmenlerin silahlarına da el koydu.

'Öncelik Kürt bölgelerini korumak'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (İKBY) Sincar Bölgesi Sorumlusu Serbest Babiri, IŞİD militanlarının ele geçirdiği bölgelere yakın olan yerleşim birimlerinde yaşayan Kürtleri korumak için 10 bin peşmergeyle görev yaptıklarını söyledi.

Telafer'e yardım için girişimlerde bulunduklarını ancak Bağdat yönetiminin yardım önerilerini geri çevirdiğini belirten Babiri, "Daha sonra Telafer halkından yardım isteği oldu. Ancak peşmerge olarak Şii idare ve Sünni Türkmenler arasında taraf olmak istemedik. Sünniler IŞİD'i, Şiiler merkezi hükümeti istiyor. Buna karşın Türkmenlere insani yardımda bulunuyoruz" dedi.

Babiri, "Telafer'e girmeyi düşünmediklerini, önceliklerinin Kürt bölgelerinin güvenliğini sağlamak olduğunu" belirtti.

IŞİD tarafından saldırı gelmedikçe karşılık vermeyeceklerine işaret eden Babiri, buna karşın "IŞİD'i bir terör örgütü ve Baas yönetimi kalıntısı olarak gördüklerini, hiçbir zaman IŞİD'in yanında olmayacaklarını" vurguladı.

Bağdat'ın elinde kalan tek bölgeydi

IŞİD Telafer’e pazar günü boyunca havan toplarıyla saldırırken, çatışmalarda siviller öldü ve birçok kişi yaralandı.

Nüfusunun tamamına yakını Türkmen olan Telafer, bölgedeki halk desteği sayesinde Bağdat yönetiminin Musul’da elinde tuttuğu tek bölgeydi.

Özellikle Şii Türkmen aşiretler Irak ordusuna büyük destek veriyor. Telafer nüfusunun büyük çoğunluğunu ise Sünni Türkmenler oluşturuyor.

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da kontrolü ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu bünyesine kattığı gönüllüler aracılığı ile kontrolü kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor.

 

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu