İngiltere, İslami tahvil ihraç eden ilk Batılı ülke olmaya hazırlanıyor

İngiltere, İslami tahvil ihraç eden ilk Batılı ülke olmaya hazırlanıyor

  • 15 Haziran 2014 10:03


İngiltere hükümeti Cuma günü İslami tahvil satacak ilk Batılı ülke olma yolunda önemli bir adım attı. Hükümet, yapılacak anlaşma öncesinde bazı bankaları yatırımcılar ile bir dizi toplantı yapmaları için görevlendirdi.

Hazine ile hareket eden İngiltere hükümeti yaptığı açıklamada yapılandırıcı banka olarak seçtiği HSBC Holdings le birlikte Barwa Bank,CIMB Group Holdings, National Bank of Abu Dhabi ve Standard Chartered Bank'ın Ortadoğu, Asya ve Londra'daki sabit gelir yatırımcıları ile Salı günü başlayacak bir dizi toplantı düzenleyeceğini belirtti.

Sürece dahil olan bankacılar toplantıların tüm hafta boyunca sürebileceğini ve görüşmelerin Cidde, Kuala Lumpur, Riyad, Dubai, Doha, Abu Dabi ve Londra'da yapılacağını ardından piyasa şartlarına uygun bir işlemin başlayabileceğini söyledi.

Durham Üniversitesi İslami Hukuk ve Finans masası profesörü Habib Ahmet konuyla ilgili yorumunda, "Şeriata uygun finansal kurumların sorunlarından birisi iyi kalitede enstrümanların azlığı. Bu nedenle İngiltere hükümetinden gelecek bir sukuk büyük bir talep yaratabilir. Anlaşmaya aşırı katılım olmasını bekliyorum." dedi.

Sukuk olarak da bilinen potansiyel bir İslami finans anlaşması beş yıl vadeli ve 200 milyon sterlin (720 milyon lira) büyüklüğünde olacak. Bankacılar bunun para birimi cinsinden bu tarz bir anlaşmanın en büyüğü olacağını belirtiyor.

İngiltere'nin diğer Batılı ekonomilerden önce İslami tahvil ihraç etme hamlesi hükümetin Londra'yı global finansın önemli bir merkezi haline getirme çabalarının bir neticesi olarak görülüyor. Daha önce de Çin, yuan için resmi takas hizmeti vermesi için ilk kez Asya dışında İngiltere ile bir anlaşma yapmıştı.

Sukuk kağıtları şeriata uygun olmayan tahviller gibi işlem görüyor, takas ediliyor, belirleniyor ve notlandırılıyor ancak yapısal olarak İslami kanunlara bağlılar. Yani bu tahviller İslam faiz ödemelerini yasakladığından genellikle varlıklar veya nakit akışı ile destekleniyor. Bunun sonucunda sukuk ihraç edenler daha geleneksel tahviller yerine farklı havuzdaki yatırımcılara başvurabiliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu