Arınç: Hepimiz Erdoğan'ın peşinden koşarız

Arınç: Hepimiz Erdoğan'ın peşinden koşarız


Başbakan Yardımcısı Arınç: 'Onlar (şoförler) ve konsolosluk görevlileri can emniyetleri bakımından çok güvenli yerdeler. Kendileri ile zaman zaman telefon irtibatı sağlanabiliyor. Orada, küçük yavrumuz da dahil olmak üzere, kendilerine hiçbir fena muamelede bulunulmuyor.'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Arınç burada Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Meclis anayasa gereği tatile girecek, cumhurbaşkanlığı için müracaatlar başlayacak Çok maddeli kanun tasarıları var, çalışmalarımız var. Tatil için 1 Temmuz’u bulacak gibiyiz. Adaylar ilk günden ortaya çıkabilecek. Hepinizin yüzde 90 şu olabilir dediğinizi biliyorum ama Ak Parti adayını açıklamak için acele etmedi. 2 nokta var. İstişare sürecini tamamladık, bu konuda karar vermiş gibiyiz. Muhalefetin adayının kim olacağı önemlidir.Çatıda aday arayışlarını sürdürüyorlar. Bu çabaları bir noktada anlayışla karşılamak lazım. Her partinin gönlünce geçerek oy vermek isteği oluşturmak onlar açısından mümkün olmadı. Her gün 3-4 kapı çalınıyor, somut bir aday yok. Onlar çalışsın, önemli olan bizim adayımızın kim olacağı değil, adayımız belli gibi. Neredeyse Ramazan’ın ilk günü aday açıklanacak gibi, bunda da bir hayır vardır.

KILIÇDAROĞLU’NUN İSTİFA ÇAĞRISI

Ben Kılıçdaroğlu’nun ağzından böyle bir söz duymadım. Loloğlu’nun beyanı var. Yapılan görüşmeden sonra açıklamayı Loloğlu yaptı. Kılıçdaroğlu’nun ağzından duymadık. Loloğlu’nun söylediği söz bütün siyasilerin söyleyebileceğim bir sözdür. Loloğlu edebe aykırı bir şekilde gelmiş geçmiş en çapsız bakan demişti. Loloğlu, siyasi bedel gerekir diyorsa biraz daha edepli açıklama yapmış demektir. Bakanın ne cevap vereceği önemli. Kılıçdaroğlu Meclis kürsüsünde sürekli konuşuyor.
Türkiye’de aşırı radikal örgütlerin taban bulmadıklarını biliyoruz.

CHP’liler soru önergesi vermişler. Bizim cevaplayamayacağımız sorumuz yok ama soru önergesi böyle olmaz.
Her yerden duyduklarını soru önergesi vermek ve daha cevabını almadan basına servis etmek olmaz.
Bu örgütlerle bir ilişki içerisinde değiliz, soru sorduysanız cevabını da bekleyin.

HSYK KARARNAMESİ

Bu rutin bir kararname. Buna kıyım kararnamesi demek için kıyılmak lazım yani mümkün değil. Bunu söyleyenler siyasi amaç taşıyor olabilirler, bu kararlar bir daire tarafından yapılıyor. Yanlış bir karar verildiyse itiraz hakları vardır, eskiden yoktu bu hakları.
Rutin bir kararname olduğunu biliyorum, umarım bir haksızlık yapılmamıştır.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm süreci konusunda gelinen bir noktası var. Bakanlarımızın hiçbiri birebir direk görüşme yapmamıştır. Nereden çıkıyor bunlar bilmiyorum. Böyle mi devam edecek_ Bundan daha ileri yok mu? Beşir Atalay’ın arkadaşlarıyla çalıştığı bir konudur, bizim de düşüncelerimiz sorulur. Süreç ilerledikçe yeni bazı gelişmeler de yaşanabilir. Ne kadar soru ne kadar cevap, biz de adet böyledir. Herkes işini bilir. Sayın Atalay’ın her an yaptığı çalışmalar vardır. Yasal düzenleme için şu an için Bakanlar Kurulu’na gelmiş bir düzenleme paketi yoktur. Engeller vardır, özenle aşmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin bir şansı olduğunu düşünüyorum. Çocuklar da kaçırılmamalı, dağa da çıkılmamalı, çalışanlar kaçırılmamalıdır.
Örgütün çabalarını güvenlik güçleri engelleyecek noktadır. Yeni bir demokratikleşme paketi gündemimizde yok.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Halkın seçeceği bir cumhurbaşkanı olacağını belirttim, 12 senedir başbakanlık yapılan sevilen kişinin hakkıdır dedim.
Bu konularda yazılıyor, çiziliyor.

Ben belki 1-2 sene önce herkesin ağzını kapattığı bir dönemde benim için siyasi hayatımda 2015 son noktadır, aktif siyaseti bırakacağım demiştim. Köşe yazarlarımız bu işi çözdü. Abdülkadir Selvi dostumuz yazıyor köşesinde. Başbakan adayını yazıyor. Abdullah Gül, ve Ahmet Davutoğlu. Bizim esamemiz bile okunmuyor hiçbir tarafta, bu yönden çok rahatım…
Hiçbir şekilde başbakan olma niyetim yok böyle bir görevi üstlenme niyetim yok, hesabını yapmam. Benim adım Bülent Arınç…

Herkes rahat olsun, birileri benim varlığımdan rahatsız olması. Gıybet taşımasınlar üzerlerinde… 40 senelik siyasi hayatımda tek istediğim oldu meclis başkanı olacağım dedim. Bunun da nedeni var, inadına oldum. Eşinin başında örtü var olmaz dediler, inadına olacağım. Başbakanlığa layık 10-20 insan tavsiye ederim. Ama bana soranlara başkalarının isimlerini vereceğim rahat olsunlar. Benim ismimim üzerinde dedikodu yapan, elimden su içmiş çok insan var bu işlerden vazgeçsinler.

ALLAH TAYYİP BEY'E YARDIM ETSİN

Yeter artık! Yeter çektiğim çile, kahvaltı yapmaya geliyorum kafamda bin tane şey! Artık bizim de aklı selim düşünmeye ihtiyacımız var. Allah Tayyip Erdoğan’a yardım etsin, kimileri rahtında her gün yumurtluyor, bizim işimi çok zor!
Çelik gibi sinirleri var, tam bir lider… Ben bu işte yokum böyle bilin!

HEPİMİZ ERDOĞAN'IN PEŞİNDEN KOŞARIZ

Sayın Erdoğan cumhurbaşkanımız olacaksa ön planda hizmet etmeye gerek bir başbakan varsa en iyi isimlerden birisi Sayın Abdullah Gül’dür. Biz anavatan partisi değiliz, CHP hiç değiliz. Kimin ne söylediği belli olmayan bir parti de değiliz.
Erdoğan partimizin lideridir, o ne karar verirse biz hepimiz Erdoğan’ın peşinden koşarız.

ABDÜLKADİR SİZİ SEVMİYOR MU?

Muhterem insan saygın insan Sayın Abdullah Gül, şu an cumhurbaşkanı.İsminin belirli senaryolarda geçmesinden çok rahatsız.Bu ismi şuralarda buralarda dillendirmemek lazım.Ben şunu istiyorum:
Bir mutabakata vardılar sayın Gül ve Erdoğan…Sayın Gül’ün nerelerde olacağını hepimiz göreceğiz.
Önümüzdeki süreç içerisinde bu açıklansın umarım.

Abdülkadir Selvi çok sevdiğimiz arkadaşımızdır. Bazen insan en sevdiğine sitem ediyor. Bakıyorum madde madde yazıyor.
1 şu, 2 bu, Üçüncü de yok… Bunların hiç birisi kimin başbakan olacağı bilgisini vermiyor. Bu değerlendirmeleri gazeteci refleksi olduğunu düşünelim. O siyasetçi arkadaşlar kendi işlerine baksınlar, bu işlere burnunu sokmasınlar, boyunu aşan konulara bulaşmasınlar. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu