Selahaddin'in 10 ilçesi de düştü

Selahaddin'in 10 ilçesi de düştü

  • 12 Haziran 2014 11:57


Salahaddin vilayetine bağlı 10 ilçe ve nahiye, IŞİD ve silahlı grupların elinde. Samarra kentinin ise hala Irak ordusunun kontrolünde olduğu belirtildi

Irak'ın Salahaddin iline bağlı 10 ilçe ve nahiyenin, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve silahlı grupların eline geçtiği bildirildi.

Emniyet ve hükumet kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeydeki Salahaddin iline bağlı daha önce düşen Tikrit'in yanı sıra Süleymanbeg ve Yesrib'in de aralarında bulunduğu 10 ilçe ve nahiye, ordunun kontrolünden çıktı. Söz konusu bölgeleri IŞİD militanlarıyla silahlı grupların kontrol ettiği kaydedildi.

Salahaddin'e bağlı 14 ilçe ve nahiyeden sadece Samarra, Beled, ed-Decil ve Tuzhurmatu'nun yönetimin kontrolünde kaldığı, özellikle Samarra ilçesinin özel kuvvetler tarafından korunduğu ifade edildi.

 askeri uzman" Muhammed Ali, "Samara kentine şu ana kadar saldırı olmadı. Şiilerce kutsal sayılan İmam Ali el-Hadi'nin mezarı nedeniyle oraya saldırı olursa ülkede iç savaş tehlikesi olur" dedi.

IŞİD'den yapılan açıklamada ise "Saldırıların sonu, Başbakan Nuri el-Maliki'yle hesaplaşmak için Samarra ve Bağdat'ta değil, Bağdat ve Necef'te olacak" ifadeleri kullanıldı.

IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin Irak'ın en büyük kentlerinden Musul ve Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki bazı kentlerde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu