NATO olağanüstü toplandı

NATO olağanüstü toplandı


Türk Dışişleri Bakanlığı Musul'daki konsolosluk baskınının ardından NATO, Türkiye'nin çağrısı üzerine olağanüstü toplandı. NATO'ya üye ülkelerin daimi temsilcileri Brüksel'de bir araya geldi. NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in toplantı sonrası açıklama yapması bekleniyor.

Türkiye'nin olağanüstü toplantı çağrısı, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın, başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerin yapılmakta olduğunu açıklamasının ardından geldi. 

Diplomatik kaynaklar bu çağrının ardından NATO'ya üye ülkelerin daimi temsilcileri toplandı.

Reuters haber ajansına göre, toplantıda Türkiye, NATO daimi temsilcilerine gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Bir NATO yetkilisi toplantının bilgilendirme amacıyla yapıldığını, NATO’nun 4. Maddesi çerçevesinde gerçekleşmediğini söyledi.

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in açıklama yapması bekleniyor. 

ABD ve BM'den ilk değerlendirme

Musul'daki Başkonsolosluk saldırısıyla ilgili ABD Dışişleri Sözcülüğü'nden de saldırıyı kınayan bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konuyla ilgili bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. 

Psaki, iki bakanın, “Musul’da bozulmakta olan güvenlik durumuna ve ve IŞİD terör örgütü mensuplarının Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlediği baskına yönelik ortak kaygılarını” dile getirdiklerini belirtti, saldırıyı en güçlü biçimde kınadıklarını söyledi.

Psaki, konsolosluk çalışanlarının alıkonulmasına yönelik kaygılarını da dile getirerek, "Türkiye'nin kaçırılan diplomatik personelinin bir an önce serbest bırakılması noktasında Türkiye ve uluslarararası toplumun çağrılarına katılıyoruz" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da İŞİD’in Türk diplomatlarını kaçırmasını sert bir dille kınayarak, "Yaşadığım şoku anlatmama imkan yok. Bu, kesinlikle kabul edilemez" dedi.

BM Terörle Mücadele Uygulama Görev Gücü'nün (CTITF) toplantısında konuşan Ban, Irak hükümeti, bölge ülkeleri ve uluslararası topluma diplomatların ve aile fertlerinin bir an önce, güvenli biçimde serbest bırakılması, suçluların adalet karşısına çıkarılması için birlikte çalışarak mümkün olan her şeyi yapmaları çağrısında bulundu. 

Diplomasi trafiği sürüyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile yaptığı görüşme dışında Başbakan Tayyip Erdoğan da Çankaya Köşkü'ndeki Musul zirvesi öncesinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi yaptı. 

Görüşmede Biden’ın, ABD’nin IŞİD’in saldırısını kınadığının altını çizdiği belirtilen açıklamada, Biden’ın ayrıca Türk personeli ve aile üyelerinin acil ve güvenli biçimde serbest bırakılması çağrısını yaptığı kaydedildi.

 

Biden ayrıca, IŞİD tehdidi karşısında mücadele etmek için birlikte çalışma noktasında Irak ulusal ve Kürt güvenlik güçlerinin çabalarının desteklenmesi çağrısında bulundu. Biden, Başbakan Erdoğan’a, ABD’nin, vatandaşlarının güvenli şekilde geri dönmesi noktasında Türkiye’nin çabalarını desteklemeye hazır olduğunu ve güvenlik meselesine çözüm bulma kapsamında Türk ve Irak hükümetleriyle yakın temasta kalmayı sürdüreceklerini söyledi.

 

 

NATO daha önce de toplantıya çağrıldı

 

Türkiye, Suriye’den ateşlenen havan mermilerinin güneyindeki Şanlıurfa kentinin Akçakale ilçesine isabet etmesinin ve beş kişinin hayatını kaybetmesinin ardından NATO ve BM'yi 2012 Eylül’ünde harekete geçirmişti.

NATO Kuzey Atlantik Konseyi de Türkiye'nin yaptığı çağrı üzerine büyükelçiler düzeyinde olağanüstü toplanmış, bildiri yayınlayarak, Suriye'den, uluslararası hukuku ihlal eden Türkiye’ye yönelik saldırgan eylemlerine derhal son vermesini istemişti.  Bildiride, bu tür eylemlerin yalnızca Türkiye için değil, ittifak üyesi tüm ülkeler için tehdit oluşturduğu vurgulanmıştı.

NATO Aralık 2012’de de Türkiye’nin talebine olumlu yanıt vererek, Suriye sınırına Patriot Hava Savunma Sistemi kurulması talebine onay vermişti.
'NATO Şartı' da denilen Washington Anlaşması'nın beşinci maddesi, ittifak üyesi bir ülke saldırıya uğradığında tüm üye ülkelerin birlikte savaşmasını öngörüyor.

'NATO Şartı’nın dördüncü maddesi ise bir üye devletin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ve güvenliğinin tehdit altında olması durumunda tüm üye devletlerin birlikte istişarelerde bulunmasını içeriyor.

Beşinci madde bugüne kadar yalnızca 11 Eylül saldırılarında yürürlüğe sokuldu.

 

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu