Musul'dan kaçış sürüyor

Musul'dan kaçış sürüyor

  • 12 Haziran 2014 10:07


IŞİD’in Musul' u ele geçirmesinden sonra binlerce kişi kenti terk ediyor. Musul-Erbil’e karayolundaki kontrol noktalarında binlerce araçlık kuyruklar var. Al Jazeera'den Can Hasasu ve İlker Taş bu kaçışı görüntüledi.

Musul'da İŞID'in hakimiyeti sağlamasından sonra binlerce kişi daha güvenli buldukları Kürt bölgesine kaçıyor.  Kürt güvenlik güçleri, Musul – Erbil arasındaki güvenlik noktasında Musulluları durduruyor.

Kimlik ve bomba aramasından sonra binlerce kişi kendileri için oluşturulan kamplara yönlendiriliyor.

Cenevre merkezli Uluslararası Göç Örgütü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün ele geçirdiği Musul'da şiddetin artmasından endişe eden yarım milyon kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı.

Irak'ın ikinci büyük kenti olan Musul'daki çatışmalarda birçok ölü ve yaralının olduğunu belirten Göç Örgütü, çatışmaların yaşandığı bölgede bulunan dört hastaneyle iletişimin kesildiğini, bazı camilerin kliniğe dönüştürüldüğünü ve yaralıların tedavi altına alındığını belirtti.

Musul kent merkezinde araç kullanımının yasaklandığını kaydeden Göç Örgütü, insanların yürüyerek şehri terk etmek zorunda bırakıldığını açıkladı.

Örgüte göre, Iraklı yetkililer insani sorunun çözülmesi için uluslararası kuruluşlara yardım başvurusu yaptı.

Peşmerge alarm durumunda

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Meclisi üyesi ve IKDP'nin Şeyhan bölge sorumlusu Ali Awni, Musul kent merkezi, ilçeleri ve köylerinden şimdiye kadar yaklaşık 300 bin kişinin kaçarak Kürt bölgesine sığındığını söyledi. Musul'dan kaçışın devam ettiğini belirten Ali Awni binlerce peşmergenin ise Musul ve Kerkük yakınlarında Kürt bölgesinin sınırlarının bittiği noktada alarm halinde olduğunu belirtti. Ali Awni şöyle devam etti:

"IŞİD güçleri Musul'a girerken Irak Merkezi Hükümeti'ne bağlı  asker ve polis karşılık vermeden adeta kentten kaçmış. Savunmasız kalan on binlerce kişi de kenti terk ediyor. Kenti terk ederek Kürt bölgesinin Erbil, Duhok, Zaho ve köylerine sığınanların sayısı 300 bini geçti. Binlerce kişi ise gelmeye devam ediyor. Musul ve Kerkük sınırlarında konuşlanmış olan binlerce peşmerge ise alarm durumunda. Henüz bölgemize yönelik bir saldırı yok. Ancak olursa peşmerge en şiddetli şekilde cevap verecek."

Kaynak: Al Jazeera 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu