Konsolosluğa baskın var, işgal yok!

Konsolosluğa baskın var, işgal yok!

  • 11 Haziran 2014 13:38


Irak Ordusu'nun bir gece önceden terk etmesi sonucu savunmasız kalan Musul'a giren Irak Şam İslam Örgütü(IŞİD) Musul'daki Türk Konsolosluğu'na baskın yaptı.

Irak Ordusu'nun bir gece önceden Musul'u terk etmesi sonucu bölgede hiç bir güvenlik unsuru kalmadı.  Bu geri çekilmeyle oluşan boşlukta şehre giren Irak Şam İslam Örgütü(IŞİD) Musul'daki Türk Konsolosluğu'na baskın yaptı. 

Baskına gelen grubun sayıca kalabalık ve ağır mühimmatlara sahip olması ve Musul'da destek verecek başka bir güvenlik unsurunun bulunmaması nedeniyle elçilik görevlileri silah kullanmadı.

IŞİD militanları, Konsoloslukta başkonsolosumuz dahil görevli bazı diplomatları rehin aldı. İddialara göre Konsolosluktaki görevlilerin Irak Ordusu'nun boşalttığı bir binada kurulan IŞİD karargahına götürüldü. Görevlilerin sağlık durumları yerinde ve örgütün elinde koz olarak tutuldukları iddia ediliyor.

Kaçırılan Başkonsolosumuz Öztürk Yılmaz, göreve gelmeden önce Ortadoğu konusunda Başbakan'ın yakın çevresinde yer alıyordu. Kürtçe dahil bir çok dil bilen Yılmaz, bölgeyi yakından tanıyan bir Ortadoğu uzmanı.

Diğer yandan Konsolosluk binasında herhangi bir işgal söz konusu değil. Geride kalan görevliler rutin çalışmalarına devam ediyor.

Olayla ilgili olarak  Başbakanlık kaynakları, Türkiye Başkonsolosluğu başta olmak üzere kentteki gelişmelerin yakından takip edildiğini, önümüzdeki saatlerde Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapılacağını kaydetti.

Gelişmeler üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakan ve üst düzey bürokratlarla bir araya geldi. Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk katıldı.

Bu arada, Birleşmiş Milletler'de temaslarda bulunan ve Genel Sekreter Ban-ki Mun ile görüşecek olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, son gelişmeler üzerine programını iptal ederek Türkiye'ye dönmek üzere yola çıktı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu