Muhalefet: TBMM'ye bilgi verin

Muhalefet: TBMM'ye bilgi verin


CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, IŞİD'in Türkiye için tehdit oluşturduğunu belirterek hükümeti TBMM'ye bilgi vermeye çağırdı. HDP de genel görüşme açılmasını istedi.

CHP ve HDP, Irak Şam İslam Devleti örgütünün (IŞİD) Musul’u ele geçirmesinin ardından yaşanan gelişmelerle ilgili olarak hükümeti TBMM'ye bilgi vermeye çağırdı. HDP, TBMM'de Musul'daki gelişmelerle ilgili genel görüşme açılması için önerge verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da yaptığı yazılı açıklamada, tüm Ortadoğu’nun güvenliğinin yükselen bir terörist tehdidi altında olduğunu söyledi.

Türkiye sınırı yakınlarında çatışmaların artacağını belirten Loğoğlu, IŞİD’in cezaevlerindeki El Kaide mensubu teröristleri serbest bırakmasının bu endişeyi güçlendirdiğini ifade etti.

AKP’yi IŞİD’i desteklemekle suçlayan Loğoğlu şu şekilde konuştu,

“IŞİD ve benzeri terör örgütlerini Suriye’de Esad yönetimini devirmek adına doğrudan ve dolaylı şekilde destekleyen; teröristlerinin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmelerine olanak sağlayan AKP hükümeti radikal terör örgütlerinin bölgeye yerleşmelerine ve yanı başımızda güçlenmelerine yol açarak tehlike ve tehditlerin bu noktaya varmasında ciddi pay ve sorumluluk üstlenmiştir." 

'Hükümet Meclis'te bilgi versin'

Musul’da kaçırılan tır şoförlerine de değinen Loğoğlu önceliğin rehinelerin ve bölgedeki Türk vatandaşlarının kurtarılması olduğunu söyledi. Bunun hükümetin görevi ve sorumluluğu olduğunu belirten Loğoğlu, hükümetin Irak'ın birlik ve bütünlüğünü tehlikeye sokan yaklaşımlardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Loğoğlu şunları söyledi: "Halkımız hangi tehlike ve tehditlerle karşı karşıya bulunduğumuzu ve AKP hükümetinin bunlara karşı ne gibi önlemler almakta olduğunu bilmek istemektedir. Bu nedenle Irak ve Suriye’deki gelişmeler konusunda hükümet süratle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne özel bir oturumda bilgi vermelidir. Bu bağlamda durumun baş mimarı olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun istifası ise atılacak ilk adım olmalıdır.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PYD/YPG, PKK'nın birer yan kuruluşudur
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu