Dünya Bankası küresel büyüme tahminini düşürdü

Dünya Bankası küresel büyüme tahminini düşürdü


Ukrayna'daki krizin yanısıra ABD'deki sert hava koşulları bu yıl küresel ekonomik büyüme görünümünü olumsuz etkilemiş olsa da, Dünya Bankası'nın tahminine göre yüksek düzeyde gelişmiş ülkeler bu yıl sıçramaya öncülük edecek.

Dünya Bankası bu yılki küresel büyüme tahminini Ocak'taki tahmini olan yüzde 3.2'den yüzde 2.8'e çekti. Yine de banka Küresel Ekonomik Tahmin raporunda, hükümetlerin harcama kesintilerinin etkisinin azalması, istihdam piyasasının ilerleme kaydetmesi ve bastırılmış talebin yüksek getirili ülkeler üzerinden akmaya başlamasıyla ABD ve Avrupa'da büyümenin bu yıl hızlanacağını öngördü.

İlgili Haberler

Banka, gelişen piyasalardaki büyümenin ise çoğu ülkenin politikaları yürürlüğe koyma konusundaki isteksizliği, askeri anlaşmazlıklardaki artış ve gelecekteki faiz artışı korkusundan ötürü muhtemelen zorluklarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Raporun baş yazarı ve Dünya Bankası ekonomisti Andrew Burns, "Büyümenin, gelişen piyasalar da dahil olmak üzere her yerde geçmiştekinden daha zor olacağı bir döneme giriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yıllardır Çin'in başı çektiği gelişmekte olan ekonomiler, varlıklı ülkelerden yatırımları çeken ve yüzmilyonlarca işçi yoksulluktan kurtaran göz kamaştırıcı büyüme rakamları kaydetti. 2008'deki finansal krize rağmen gelişen piyasalar , gayrimenkul fiyatları ve banka kredilerine bağımlılıklarının daha düşük olmasından ötürü yüksek gelire sahip olan ülkelerden daha hızlı toparlandı.

Ancak krizden sonra Dünya Bankası'ndaki ve başka kuruluşlardaki ekonomistler, gelişmekte olan piyasaların, yüksek getirili ülkelerin aksine, elektrik şebekelerinin geliştirilmesi ve rekabeti engelleyen kurallardan vazgeçilmesi gibi uzun vadeli büyümeyi destekleyen politikalara geçiş yapmayı başaramadığını söylüyor.

Birçok ekonomist, Çin'de kredi büyümesini kısıtlayan politikaların, bir yandan gayrimenkuldaki riskleri artırırken, diğer yandan ülkenin ihracat destekli ekonomisi ve altyapı büyümesini yavaşlatabileceğini ifade ediyor. Çoğu ekonomist, ekonomide vites değiştirmeyi başaramamanın, ilerleyen süreçte sürdürülemeyecek borç seviyelerine neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Dünya Bankası, raporunda, Çin'in Doğu Asya ülkeleri üzerinde baskı oluşturabilecek ve emtia ihracatçılarına zarar verebilecek sert iniş ihtimaline karşı uyardı.

Banka, "Kredi büyümesi yavaşlar ve finansal reformlar uygulamaya konulurken finansal istikrarsızlığı minimuma çekmenin yanısıra ekonomide dengeyi sağlamak zor bir görev" değerlendermesinde bulundu. Dünya Bankası, düşen konut fiyatları, rekor düzeylerde seyreden satılmayan konutlar ve durağan yatırım" faktörlerine dikkat çekerek, Çin'in engebeli gayrimenkul piyasasının "artan endişe kaynaklarından biri" olduğuna dikkat çekti.

Burns, yatırım büyümesinin yüzde 10 düştüğü, Çin'deki sert iniş senaryosunun, büyümede yüzde 3 düşüşe neden olacağını fakat Çin'e emtia ihraç eden ülkeler haricinde, Asya dışındaki ekonomileri çok fazla etkilemeyeceğini düşünüyor.

Çin'in ötesinde birçok gelişmekte olan ülke, gelişmiş ekonomilerin yeniden büyüme kaydetmesinin, ABD Merkez Bankası Fed ve diğer büyük merkez bankalarının faizleri artırmasına neden olabilir. Gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının faiz artırımı, sermayeyi, gelişen piyasalardaki yüksek riskli yatırımlardan uzaklaştırabilir.

"Yüksek düzeylerde borç ya da cari açık farketmeksizin, büyük ölçeklerde finansal ihtiyacı olan ülkeler baskı altında olacak" öngürüsünde bulanan Burns, "Böyle bir parasal destekle sonuna kadar birlikte olamayacağınızı bilirsiniz" dedi.

Öte yandan küresel büyüme konusundaki endişeler sadece finansal konularla sınırlı da değil. Mısır'dan Tayland'a askeri müdahaleler, ekonomik beklentileri olumsuz etkiliyor. Dünya Bankası, Rusya'nın bu yıl askeri birliklerini Ukrayna'nın Kırım bölgesine sürüp, bölgeyi topraklarına katarak Ukrayna'nın diğer kısımlarındaki istikrarsızlığı artırdığını ve Ukrayna ekonomisinde yüzde 5 daralmaya neden olduğunu söyledi. Banka, RUsya'nın bu yıl artan siyasi gerilimden ötürü yalnızca yüzde 0.5 büyüme kaydedeceği tahmininde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu