Bağdat'a öfke, Kürtlere teşekkür

Bağdat'a öfke, Kürtlere teşekkür

  • 11 Haziran 2014 11:17


IŞİD'in Musul'u ele geçirmesiyle kenten ayrılan Sünni Vali Esil Nuceyfi, kentin düşmesinden ordu komutanlarını sorumlu tuttu. 'Bağdat yönetimine ihtiyacımız yok' diyen Nuceyfi, Kürt yönetimine ise teşekkür etti.

Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de düzenlediği basın toplantısında kentin düşmesinden Musul’daki üst düzey komutanları sorumlu tutan Esil Nuceyfi, ‘Bir saat öncesinde bile bize yanlış bilgiler verdiler. Ondan sonra da kaçtılar. Bunun ardından kentteki güvenlik mekanizması çöktü. IŞİD ve ona destek veren diğer gruplar kenti ele geçirdi’ dedi.

Bağdat yönetimi ve Başbakan Nuri Maliki’nin uyarılarını dikkate almadığından yakınan Nuceyfi, ‘Uyarılarımız dikkate alınmadı. Maliki, sadece kendi çevresinde bulunan komutanların verdiği bilgilere güvendi. Biz içişleri bakanına da durumu defalarca ilettik. Fakat onlar bizim verdiğimiz bilgileri önemsemediler. Kendi kaynaklarına güvendiler. Hatta bu durumdan Kürdistan bölgesi yönetimini de haberdar ettik’ ifadelerini kullandı.

'Komutanlar yanlış bilgi verdi'

Komutanların Maliki’yi yanlış bilgilendirdiklerine de değinen Esil Nuceyfi, ‘Bazı yetkililer durumu başbakana iletmekten çekindiler. Çünkü kendi mevkilerindeki bu zaafiyetin ortaya çıkmasını istemediler. Hatta öyle ki olaylar gece saat 1’de başladı. Biz durumu ilettik. Fakat başbakandan ancak 4 saat sonra güvenlik güçlerine müdahale emri geldi’ dedi. 

Nuceyfi, ‘Ninova’daki tüm komutanların askeri mahkemeye çıkarılmasını talep ediyorum’ dedi.

'Halk komiteleri oluşturuldu'

Emniyet teşkilatına yolsuzlukların hakim olduğunu, bu nedenle de halkı ve kenti koruyamadığını vurgulayan Musul Valisi, halkı koruyan yeni bir emniyet kurumunu oluşturulması  gerektiğini belirtti.

Nuceyfi, yeni bir güvenlik kurumunun ilk adımı olarak halk ile işbirliği içerisinde “Halk Komiteleri” kurduklarını dile getirerek ‘Biz artık kenti korumak için Halk Komiteleri kurarak savunacağız. Bağdat hükümetine ihtiyacımız yok. onlara mecbur değiliz. Musul halkı kendini koruyabilecek kudrettedir. Halktan terör gruplarını kentin dışına atmak için mücadele etmelerini istiyoruz.’ açıklaması yaptı.

Kürdistan  Özerk Yönetimine teşekkür

Kürdistan bölgesel yönetimi birliklerinin Bağdat yönetimi ile ortak güvenlik anlaşması çerçevesinde kendilerine yardım edeceğini dile getiren Musul Valisi, Kürdistan özerk Bilgesi yöneticilerine teşekkür etti.

Esil Nuceyfi şu ifadeleri kullandı: ‘Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani’nin ilk saatlerden itibaren ortaya koydukları yaklaşım kardeşçe idi. Bizi Bağdat’tan daha çok arayıp sordular. Bundan sonraki dönemde ekonomik ve güvenlik alanında Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor. Çünkü aynı bölgeyi paylaşıyoruz.’

'Terör gruplarıyla halkı ayırıyoruz'

Nuceyfi  IŞİD ile Maliki’ye karşıt diğer grupları birbirinden ayırdıklarına dikkat çekerek ‘Bizim düşmanımız terördür. Hedefimiz IŞİD’i bölgenin dışına atmak. Bizler terör grupları ile halkı birbirinden ayırabilecek güçteyiz’ ifadelerini kullandı.

Nuceyfi, bölgeden kaçan on binlerce insan için bölgesel ve uluslalararası yardım kuruluşları ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

'Bazı bankalar tröristlerin eline geçti'

Bazı bankaların IŞİD’in eline geçtiği haberlerinin sorulması üzerine Nuceyfi ‘Şirketlerin büyük zararları oldu. Fakat bununla Merkez Bankası ilgilenecek. Bu bizim dışımızda olan bir şey. Bazı bankalar teröristlerin eline geçti. Oradan alınan malların hacmini Merkez bankasına sormak gerekiyor.

'Suriye'den geldiler'

IŞİD silahlılarının nereden geldiğine dair bir soruya ise şu cevabı verdi: ‘Teröristler Suriye’den çöl bölgesi üzerinden geliyorlar. Cezire bölgesinde kampları vardı. Biz hükûmetten burasını bombalamasını talep ettik. Fakat onlar hiçbir şey yapmadılar ve Irak’ın içine gelmelerini beklediler.’

Musul valisi IŞİD’in Suriye rejimi ile ilişkisi olduğuna dair ellerinde bazı işaretlerin olduğunu da ifade etti.

Irak ordusunun IŞİD karşısında başarısız olmasının sebebini, ordu komuta kademesinde hakim olan yanlış anlayıştan kaynaklandığını söyleyen Nuceyfi, ‘Irak ordusunun terörle mücadelede başarısız olmasının en büyük nedeni işi menfaate dökmüş olmalarıdır. Birçok komutan şahsi çıkar sağladı.

IŞİD aslında çok güçlü bir yapı değil. Fakat devletin güvenlik teşkilatı çöktü. Aynı zamanda Maliki’ye muhalif olanlar da bu gruplara destek verdi’ ifadelerini kullandı.

Esil Nuceyfi “Muttehidun” grubu olarak Başbakan Nuri Maliki’nin Salı günü yaptığı olağanüstü hal çağrısını desteklemediklerini söyledi.  (Al Jazeera)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani "sap" gibi ortada kaldı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu