Sırrı Sakık'tan geri adım!

Sırrı Sakık'tan geri adım!


Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, seçildikten sonra ilk iş olarak şehirde bulunan ve 'Utanç abidesi' olarak niteledikleri askeri şehitlik anıtını kaldıracaklarını duyurmuştu. Çok sert tepkiler alan Sakık, Sabah yazarı Mahmut Övür'e konuştu, yanlış anlaşıldığını söyledi.

"SÖZLERİM YANLIŞ ANLAŞILDI"

İşte Övür'ün yazısındaki o bölüm:

Sakık, Karabekir'in Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyet dönemindeki tavrını bilip bilmemesiyle ilgili olarak; "Bilmez olur muyum? Biliyorum tabii... Hatta daha fazlasını da söyleyebilirim. Kazım Karabekir, Kemalist rejimin Şeyh Sait isyanındaki kıyıma karşı çıkmış önemli bir isim. Benim sözlerim yanlış anlaşıldı."

''YETKİMİZ VAR MI YOK MU ONU DA BİLMİYORUM''

Sakık, tartışmanın çıkış noktasını da şöyle anlatıyor: "Ben, miting meydanında Ağrı'da 1930'da yapılan askeri anıtın kaldırılması gerektiğini söyledim. Tıpkı Mustafa Muğlalı ismi gibi... Bunun üzerine bir gazeteci 'Mareşal Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir isimleri caddelere verilmiş, onları da kaldıracak mısınız?' diye sorunca; 'Militarizmi hatırlatan şeyleri halkımızla konuşup değerlendireceğiz' dedim. Doğrusu yetkimiz var mı yok mu onu da bilmiyorum.

''HİÇ İSTEMEDİĞİM TARTIŞMAYA SÜRÜKLENDİM''

Ardından ısrar gelince, Mustafa Kemal'in Ermeni meselesiyle ilgili Karabekir hakkında söylediklerini hatırlattım. Hiç istemediğim bir tartışmaya sürüklendim. Bu yüzden gazetecinin sorusunun da bilinçli olabileceğini düşünüyorum." 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu